Zdroj: CzechTrade

Nezaměstnanost v Austrálii se vrátila na 3,5 %

Zpráva přichází po tom, co 64 000 Australanů našlo práci. Guvernér centrální banky Philip Lowe nevylučuje, že po současné historicky nejnižší úrovni nezaměstnanosti přijde strmější nárůst lidí hledajících práci.

Informace jde na ruku predikcím australské centrální banky, která očekává, že 3,5 procentní nezaměstnanost vydrží do poloviny roku 2023. Úroveň nezaměstnanosti se tak vrátila na prosincové hodnoty loňského roku.

Ilustrační fotografie

Šéf statistického úřadu práce Bjorn Jarvis přisuzuje vyšší lednovou 3,7 procentní úroveň nezaměstnanosti nadprůměrnému počtu lidí čekajících na start v nových zaměstnáních od začátku února, což bylo evidentní zejména u sezónních prací v oblasti jihovýchodní Austrálie. Pokles nezaměstnanosti byl zaznamenán po dvou po sobě jdoucích měsících prosinec a leden, během kterých počet lidí bez práce rostl.

Guvernér centrální banky Philip Lowe ovšem nevylučuje, že přijde strmější nárůst lidí hledajících práci. Předpokládá, že by k tomuto scénáři mohlo dojít za předpokladu nekontrolované inflace a pokračujícího zdvihání úrokových sazeb, což by přispělo k oslabení kupní
síly obyvatel i podniků.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Austrálie.
Zdroj: https://www.9news.com.au

• Oblasti podnikání: Ostatní | Vzdělávání, lidské zdroje