Nezaměstnanost v Rakousku je poprvé pod předkrizovou úrovní

Nezaměstnanost klesá. Existují ale velké regionální rozdíly napříč Rakouskem.

Počet registrovaných nezaměstnaných (bez účastníků školení) poprvé od začátku krize klesl pod úroveň srovnatelného týdne roku 2019 před koronavirovou krizí.

Ilustrační fotografie

Se 268 028 nezaměstnanými lidmi registrovanými u AMS je o 1129 nezaměstnaných méně než v roce 2019, oznámilo ministerstvo práce. Pokud vezmete všechny nezaměstnané včetně účastníků školení, stávající celkový počet 335 058 lidí bez práce je stále vyšší než v roce 2019. Aktuálně je celkem 67 030 účastníků školení, oproti tomu ve stejném týdnu roku 2019 bylo na školeních pouze 59 926 lidí.

Nezaměstnanost za poslední týden klesla zhruba o 4600 lidí. Ve srovnání s předchozím rokem 2020, který byl ještě více zasažen koronavirovou krizí, je v současné době u AMS evidováno jako nezaměstnaných o 78 200 méně lidí.

Priorita při českém předsednictví v Radě EU? Východní partnerství

Současně je evidováno přibližně 120 tisíc volných pracovních míst. Jsou tu ale velké regionální rozdíly. Zatímco ve Vídni je pracovních míst nedostatek, společnosti v mnoha dalších spolkových zemích stále častěji hledají kvalifikované pracovníky.

Rakouský ministr práce Martin Kocher je ohledně klesajících číslech nezaměstnanosti potěšen. Opatření přijatá federální vládou z důsledků globální hospodářské krize, měla za následek, že se Rakousko zotavovalo rychleji, než se očekávalo.

Zdroj: Wiener Zeitung
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Rakousko.

• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Vzdělávání, lidské zdroje
• Teritorium: Evropa | Rakousko | Zahraničí