Nizozemská ropná společnost Shell zezelenala

Jak se roplný gigant vypořádá s Pařížskou smlouvou?

Ropný a plynárenský gigant Shell přináší nové, přísnější nároky bránící poškozování životního prostředí. Jeho cílem je snížení emisí uhlíku o polovinu v roce 2030 ve srovnání s rokem 2016. Nový cíl byl oznámen ve čtvrtek při zveřejnění údaje společnosti za třetí čtvrtletí.

Shell čelí tlaku na změnu strategie na několika frontách. V květnu asi 30 % akcionářů Shellu podpořilo návrh volební skupiny Follow This na valné hromadě společnosti, která vyzvala ropného a plynárenského giganta, aby vypracoval ambicióznější plán, který by pomohl splnit klimatické cíle Pařížské dohody.

Zdá se, že tento krok je také reakcí na soudní spor proti Shell, který zahájily zelené skupiny na začátku tohoto roku. V tomto rozhodnutí soud společnosti Shell nařídil, aby v roce 2030 snížila své emise o 45 % ve srovnání s rokem 2019. Až dosud se Shell zavázal, že bude do roku 2050 uhlíkově neutrální.

Nový cíl je však v rozporu s přáními společnosti Shell. Akcionář Third Point, vlastněný americkým miliardářem Danielem Loebem, který chce, aby se společnost rozpadla na dvě části, vzhledem k tlaku, pod který se dostává ze strany ekologických aktivistů. V dopise Shellu, který viděl Financieele Dagblad, Third Point vyjadřuje své znepokojení nad strategií společnosti a doporučuje ji rozdělit na dvě části.

Jedna část by se zaměřovala na ropu a plyn a druhá na zbytek aktivit Shell včetně obnovitelných zdrojů. Tato změna strategického směru, říká Third Point, by Shellu usnadnila přilákání a udržení investorů. Cheaper Third Point říká, že akcie Shell jsou zhruba o 35 % levnější než ExxonMobil a Chevron, přičemž společnost je v mnoha ohledech výrazně před svými americkými konkurenty.

Problém, říká Third Point, je v tom, že Shell si nevybírá. „To vytvořilo nekoherentní, protichůdnou strategii,“ cituje FD dopis. „Nemůžeš být vším najednou. Shell to zkusil a výsledkem jsou nešťastní akcionáři, kteří žízní po výnosech, a nešťastná společnost, která chce, aby Shell udělal více pro snížení emisí CO₂.“ FD poukazuje na to, že v roce 2015 Loeb vyzval k rozdělení DSM na dvě části, přičemž jedna jednotka se zaměřením na speciální potraviny a jedna na průmyslové plasty. Přestože společnost v té době neposlouchala, minulý měsíc společnost DSM předložila své rozhodnutí o materiálech ke kontrole. 

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Nizozemsko.
Zdroj: Financiäle Dagblad
• Teritorium: Evropa | Nizozemsko | Zahraničí