Mark Verhagen, generální ředitel společnosti Rift na výrobu železného paliva, vytřese oblak černého prachu nad zapalovačem a jiskry létají vzduchem. Mark přitom popisuje, co se stane: „Funguje to přesně jako prskavka. Železné palivo se vznítí a energie se uvolní, to jsou jiskry, které vidíte.“ Verhagen demonstruje princip v průmyslovém areálu na okraji města Arnhem. Zde je testovací zázemí společnosti.
Společnost Rift již podepsala smlouvy na 2 miliardy eur se společnostmi, které chtějí nakoupit zařízení, v nichž se tento proces odehrává. Firma očekává, že v budoucnu bude značná část průmyslu běžet právě na těchto druzích jisker. Koneckonců ne všechny společnosti, které se chtějí zbavit fosilních paliv, mohou své procesy provozovat na vodík nebo zelenou energii. Zelená elektřina není vždy dostupná a na mnoha místech je elektrická síť plná. Vodík je obtížné získat, pokud nejste blízko hlavního vedení. Železné palivo je řešením pro tyto typy společností.
ExportMag.cz: Exportní aliance? Staví vzorové chytré město, šíří slávu českého piva
Že práškové kovy snadno hoří, je známo již po staletí. V minulosti však nemělo smysl zkoumat tuto možnost jako rozsáhlý zdroj energie, protože fosilní paliva byla všudypřítomná – a velmi levná. Nyní, když vědci a společnosti hledají alternativu k fosilním palivům šetrnou ke klimatu, obnovuje se zájem o železné palivo.
V Nizozemsku se zabývá výzkumem kovových paliv Philip de Goey, profesor na TU Eindhoven. Zakladatelé Riftu a konkurenční Iron+ byli spojeni s výzkumnou skupinou, kterou založil. Je také předsedou Metalotu, sítě společností, včetně výrobce oceli ArcelorMittal a pivovaru Royal Swinkels, které se o technologii zajímají.
Swinkels dokonce provedl úspěšný test s kotlem na železné palivo. „Železné palivo zní exoticky, ale ve skutečnosti je to jen železo ve formě prášku,“ vysvětluje De Goey. Nezáleží na tom, zda pochází přímo z dolu nebo jde o mletý šrot. Tento prášek je snadno hořlavý. Jakmile jej zapálíte, uvolní se energie a zůstane rez, oxid železa. A přidáním vodíku můžete znovu vyrobit železo. A pak to znovu zapálíte. Teoreticky můžete takovýto kruhový proces absolvovat neomezeně dlouho, ale v praxi je železo v určité chvíli již nepoužitelný.
Rift, který je podle De Goeyho globálním lídrem ve zdokonalování techniky, dokáže proces provést zhruba stokrát s jednou várkou železa. Nikde v cyklu se neuvolňuje oxid uhličitý. Jednoduše proto že v procesu nejsou žádné atomy uhlíku.
Společnost Rift však stojí před několika výzvami. Je třeba překonat ekonomické a technologické překážky, včetně potřeby vodíku a efektivity procesu. Otázky visí nad podporou od klimatického fondu Billa Gatese a Brabant Development Company. Společnost Rift nabízí alternativu pro průmysl, který nemůže využít vodík nebo zelenou energii. Levné, kompaktní, vysoká energetická hustota a bez CO2 během spalování.