Zdroj: CzechTrade

Nizozemská společnost Smart Photonics získává 100 milionů eur na výrobu fotonických čipů

Nizozemská vláda a soukrové společnosti investují miliony do slibné firmy vyrábějící čipy.

Nizozemsko se chce stát světovou velmocí v oblasti fotonických čipů, které společnost vyvíjí, a už před třemi lety si sáhlo hluboko do kapsy, aby se Smart sektor nedostal do rukou Číny. Finance firmě umožní další růst.

Ilustrační fotografie

Fotonické čipy přenášejí informace prostřednictvím světelných částic (fotonů) namísto elektronů, na kterých je postaven tradiční čipový průmysl. Fotonické polovodiče jsou ekonomičtější a rychlejší než běžné počítačové čipy a teoreticky umožňují průlom v oblastech, jako jsou lékařské senzory, samořídicí auta nebo kvantové počítače.

Nizozemsko je vědeckým lídrem, pokud jde o fotoniku. Vláda doufá, že investováním stovek milionů do tohoto sektoru bude schopna přeměnit tuto znalostní výhodu v ekonomickou výhodu, až stále ještě malý trh vyroste. Dlouho bylo nemyslitelné, že by se tolik peněz investovalo do vysoce rizikového scale-upu. Od té doby, co loďařská společnost RSV na počátku 80. let zkrachovala navzdory miliardové vládní podpoře, Nizozemsko provádělo velmi opatrnou průmyslovou politiku.

ExportMag.cz: Kostarika vstoupila mezi nejvyspělejší země. Nesrazil ji ani obří útok ruských hackerů

Smart obdrží jednorázově 60 milionů eur z Národního růstového fondu, který investuje do projektů, které by měly učinit nizozemskou ekonomiku odolnou vůči budoucnosti. Zbývajících 40 milionů eur pochází kromě čipových společností od InvestNL (investiční fond, do kterého přispívá i ministerstvo hospodářství), developerské společnosti Severní Brabantsko (BOM) a Photon Delta, partner nizozemského fotonického sektoru. Dalšími věřiteli jsou BOP Impact Ventures, ING, Innovation Industries a KPN-Ventures.

Po předchozím investičním kole investovala společnost Smart Photonics do rozšíření a zlepšení výrobního procesu. Naděje a očekávání je, že poptávka po fotonických čipech v nadcházejících letech poroste. Smart sektor chce být schopen hrát vedoucí roli v tomto odvětví. 

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Nizozemsko.
Zdroj: www.fd.nl

• Teritorium: Evropa | Nizozemsko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Elektronika a elektrotechnika | Investice

Doporučujeme