Zdroj: CzechTrade

Nizozemská společnost získá 130 milionů eur na výstavbu velkých vodíkových továren

Nizozemský vývojář vodíkového projektu Power2X chce vyvíjet velké projekty pro zelené molekuly.

Kanadský investor Canada Pension Plan Investment Board (CPP Investments) investuje 130 milionů eur do nizozemského vývojáře vodíkových projektů Power2X, čímž získává většinu společnosti. Power2X doufá, že peníze použije na výstavbu vodíkových továren v Evropě.

Ilustrační fotografie

Developer vodíkových projektů se sídlem v Amsterdamu byl založen v roce 2020. Společnost se zaměřuje na průmyslové aplikace pro zelené a čisté molekuly, jako je vodík, čpavek a metanol. Potřeba těchto molekul se v příštích letech prudce zvýší, očekává CPP Investments, protože průmysl bude muset vyrábět stále čistěji, aby dosáhl klimatických cílů.

„Protože trh s vodíkem je stále ve vývoji a je velmi složitý, chceme se stát společností, která projekty nejen vyvíjí, ale také je vlastní a provozuje. K dosažení rozdílu je potřeba dostatečný kapitál,“ říká zakladatel a generální ředitel společnosti Power2X Occo Roelofsen. Vlastní výstavba vodíkových elektráren stojí stovky milionů až více než miliardu eur. „Jen pro návrh a vývoj velkého závodu na výrobu vodíku nebo čpavku potřebujete 30 až 50 milionů eur, než učiníte investiční rozhodnutí,“ komentuje Roelofsen. To zahrnuje využití půdy, lidí a žádostí o připojení k síti.

ExportMag.cz: Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí

CPP již byla spoluinvestorem španělského projektu Power2X. „Dobře se nám s nimi spolupracuje. Navíc jsme opravdu chtěli mít na palubě globálně orientovaného investora, který by rozšířil naši síť, protože hledáme projekty i v mezinárodním měřítku. Neklepali jsme tedy na dveře investorů v Nizozemsku. Musíme myslet více než samotné Nizozemsko.“

Power2X má v současné době ve vývoji dva velké projekty: solární a vodíkovou elektrárnu v hodnotě jedné miliardy eur ve Španělsku a projekt na výrobu vodíku a zeleného čpavku v Portugalsku, rovněž v hodnotě jedné miliardy eur. U obou projektů, které jsou připravovány ve spolupráci s významnými investičními partnery, zatím nebylo přijato žádné konečné investiční rozhodnutí.

Projektů na výrobu zeleného vodíku valem přibývá. Desítky zelených iniciativ byly oznámeny také v Nizozemsku, ale pouze Shell staví zelenou vodíkovou elektrárnu na Maasvlakte v Rotterdamu. Všechny ostatní projekty jsou pozastaveny, přestože velkým projektům v Nizozemsku byla přidělena dotace za více než jednu miliardu eur.

K dispozici je také mnoho dotací z Evropy. „Ano, existují různé druhy schémat, ale jsou neuvěřitelně složité,“ říká Roelofsen. Navíc získat povolení v Evropě může nějakou dobu trvat. A stále existuje mnoho nejasností ohledně přesných definic zeleného vodíku. „To způsobuje, že kupující váhají. V Nizozemsku jsou problémem i přeplněné elektrické sítě nebo relativně vysoké náklady na energii.“

Roelofsen nicméně hledá příležitosti v Nizozemsku pro výstavbu vodíkových projektů. „Elektřina v Nizozemsku je dražší než jinde. Vítr ze Severního moře nemůže konkurovat solárním parkům ve Španělsku. Nizozemsko má přitom hodně průmyslu a do Německa vede potrubí na vodík. Pečlivě vážíme všechna pro a proti.“

Zájem investorů o vodík však souvisí s ambiciózními cíli, které si Evropská unie (EU) pro vodík stanovila. EU chce například do roku 2030 vyrobit 10 milionů tun zeleného vodíku a dovézt 10 milionů tun.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Nizozemsko.
Zdroj: www.fd.nl

• Teritorium: Evropa | Nizozemsko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Energetika

Doporučujeme