Zdroj: CzechTrade

Nizozemské startupy generují stále více pracovních míst. K dnešku je jich 135 tisíc

Zatímco techničtí giganti jako Twitter, MessageBird nebo Meta propouštějí zaměstnance, nizozemské startupy generují stále více pracovních míst.

Vloni vzrostl počet nově vytvořených pracovních míst nizozemskými startupy o 7,6 % na 135 000, uvedla státní platforma pro startupy Techleap. Mladší startupy založené po roce 2017 vytvářejí větší počet pracovních míst, než starší startupy založené před rokem 2005, které rostou nejpomaleji.

Ilustrační fotografie

Fondy rizikového kapitálu letos vložily do startupů v Nizozemsku přes miliardu euro. To je sice o něco méně než v minulém roce, ovšem dvojnásobek částky investované v roce 2020.

Investice byly vloženy zejména do startupů, které pomáhají řešit zásadní společenské problémy. Třetina investic putuje do technologických společností, věnují se projektům spojených s udržitelností, jak ji definuje Organizace spojených národů (OSN). Takových technologických firem je v současnosti více než 550, patří mezi ně firmy jako Lightyear, EVBox and VanMoof.

Odkaz Bati žije, exportéři zavádějí jeho systém vedení firmy

Startupy, zaměřené na řešení zásadních společenských problémů, jsou mezi investory mnohem více preferované než firmy, které na problematiku klimatické krize nehledí. Maurice van Tilburg, ředitel platformy Techleap, tvrdí, že investoři mají stále větší zájem stát se zelenějšími. V době energetické krize a nedostatku plynu jsou atraktivnější i startupy, které se zaměřují na úsporu energií.

Změny v nizozemském daňovém systému, které se zaměřují na podporu vzniků nových startupů, povedou do roku 2030 k tvorbě dalších více než 115 tisíc pracovních míst. Poslanci v červnu rovněž odhlasovali legislativu, která startupům usnadní vyplácení svých zaměstnanců akciemi.

Zpracoval tým Zahraniční kanceláře Nizozemsko.
Zdroj: DutchNews.nl

• Oblasti podnikání: Investice | Obchod | Ostatní | Software a ICT služby
• Teritorium: Evropa | Nizozemsko | Zahraničí

Doporučujeme