Nizozemsko a Německo budou těžit plyn v Severním moři

Nizozemsko a Německo budou společně těžit plyn v Severním moři. Očekává se, že první plyn bude vyroben do konce roku 2024.

Jedná se o takzvaná pole GEMS asi 19 kilometrů nad Schiermonnikoog u nejsevernějšího z nizozemských ostrovů. Staví se potrubí, které má dostat plyn na břeh. Plošina bude plně elektricky napájena z německé větrné farmy Riffgat poblíž ostrova Borkum.

Ilustrační fotografie | think4photop / Shutterstock.com

Naleziště plynu se částečně nacházejí na území německé spolkové země Dolní Sasko. Ta dlouho odmítala spolupracovat s těžbou plynu v oblasti, protože se nachází v blízkosti přírodní rezervace a narážela na velký odpor přírodních organizací.

Kvůli válce na Ukrajině a obavám o německou bezpečnost dodávek energie se spolková země v dubnu rozhodla spolupracovat s licenční žádostí nizozemské výrobní a těžební společnosti One-Dyas. Tato společnost vznikla sloučením Oranje Nassau Energie a ropné a plynárenské divize rodinné společnosti SHV.

Plynové pole obsahuje pět miliard metrů krychlových vytěžitelného plynu. V původním plánu bylo provedeno několik úprav, aby byly uspokojeny obavy kritiků. Plošina je například umístěna dále od ústřicového projektu, vrtné bahno se nevypouští a voda uvolněná při výrobě plynu se čistí extra filtrem.

Odpůrci mají šest týdnů na odvolání proti rozhodnutí ministerstva.

Zdroj: www.fd.nl
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Nizozemsko.

• Oblasti podnikání: Nerostné suroviny a polotovary
• Teritorium: Evropa | Německo | Nizozemsko | Zahraničí