Nizozemsko bude čelit problémům s kapacitou elektrické sítě i nedostatku pracovních sil v oboru

Důvodem očekávaných problémů je především růst populace a úbytek kvalifikovaných pracovníků.

Podle Daana Schuta, vedoucího přechodného operátora sítě Alliander, bude nizozemská elektrická síť v příštích letech čelit velkým kapacitním problémům. „V posledních letech jsme se příliš zabývali udržitelnou energií a příliš málo infrastrukturou,“ řekl Schut ve čtvrtek programu Nieuwsuur pro aktuální záležitosti. Říká, že je zde příliš velká poptávka po stávajících infastuktrách a občas také příliš mnoho dostupné elektřiny, a to kvůli převaze větrných farem a solárních panelů.

Nizozemsko ročně spotřebuje 108 miliard kwh elektřiny a tradičně má jednu z nejlépe hodnocených elektrických sítí na světě – a také nižší ceny než sousední Belgie a Německo. Ale jak populace země roste, poptávka po energii se neustále zvyšuje. V roce 2020 jedna čtvrtina této elektřiny pocházela ze zelených zdrojů, jako je sluneční energie a biomasa. Zbytek pochází z uhlí, zemního plynu a jaderné energie.

Již několik let existuje tlak na ekologičtější energii, která by pomohla v boji proti změně klimatu. V loňském roce nizozemská vláda urychlila uzavření poslední uhelné elektrárny v zemi a všechny se plánují zavřít do roku 2030. Výroba elektřiny ze zelených zdrojů, větrných elektráren a solárních panelů, však někdy tlačí nadbytek elektřiny na mřížku. Vládní dotace existují například na umístění solárních panelů na soukromé střechy a nizozemský systém nakupuje zpět elektřinu za sazbu rovnající se prodejní ceně. Co vláda neudělala, říká Schut, je stimulovat elektrickou skladovací kapacitu. „Měli byste také dotovat skladování, jako baterii v solárním parku. Přetížení je na konkrétních místech. Můžete to také vyřešit lokálně pomocí baterií, “řekl.

Údajně je také nedostatek pracovních sil. V příštích letech bude tento sektor potřebovat 3500 nových techniků pro práci na elektrické síti a podle Schuta není dostatek lidí kvalifikovaných pro tuto práci. In the dark Grid manager Liander oznámil v červenci, že ve dvou oblastech Amsterdamu-oblasti Buiksloterham a Overhoeks v Amsterdamu-Noord a Westelijke Havengebied-dosáhly maximální kapacity na síti. Včera společnost oznámila, že v Gelderlandu, Flevolandu, Severním Holandsku a Frísku nastaly nové problémy. „V Gelderlandu a Flevopolderu dosahuje vysokonapěťová síť limitu pro návrat elektřiny. Stanice vysokého napětí a přípojky v této oblasti dosahují maximální hranice toho, co lze přepravovat, “uvedl v prohlášení provozovatel sítě TenneT.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Nizozemsko s rozšířenou působností v Belgii.
Zdroj: dutchnews.nl
• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Energetika
• Teritorium: Evropa | Nizozemsko | Zahraničí