Zdroj: CzechTrade

Nizozemsko dočasně zastropuje ceny energií pro domácnosti

Nizozemská vláda plánuje zastropovat ceny plynu a elektřiny v roce 2023 pro domácnosti. Cenový strop má být však s ohledem na obrovské náklady pro státní rozpočet pouze dočasný a časově omezený.

Za listopad a prosinec letošního roku dostane každá nizozemská domácnost podporu ve výši 190 euro, jako příspěvek na náklady na energii. Pro rok 2023 pak bude stanoven cenový strop na vyúčtování energií.

Ilustrační fotografie

Obyvatelé Nizozemska budou platit snížené sazby za průměrnou spotřebu a plné tržní sazby za nadprůměrnou spotřebu elektřiny a plynu. Stále však není jisté, jak vysoký cenový strop bude. Kabinet o jeho výši rozhodne podle vývoje cen energií. Jisté je, že opatření budou státní pokladnu stát desítky miliard eur.

Opatření pro zmírnění dopadu energetické krize budou velmi nákladné. Klaas Knot z nizozemské centrální banky DNB apeloval na vládu, aby rychle omezila energetickou podporu pouze na ty, kteří ji skutečně potřebují. Obává se, že v případě pokračujících kompenzací vláda riskuje, že se vládní finance vymknou kontrole.

Ministryně financí Sigrid Kaag veřejnost ujistila, že vláda nemá v úmyslu ponechat cenový strop i po roce 2023. Pokud budou ceny energií i na začátku roku 2024 stále vysoké, vláda učiní další opatření, která rovněž budou dočasná a pokud možno cílená.

Zpracoval tým zahraniční kanceláře Nizozemsko.
Zdroj: https://nltimes.nl

• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Energetika
• Teritorium: Evropa | Nizozemsko | Zahraničí