Nizozemsko: Dvojí metr daňových sazeb

Proč někdo platí hodně a někdo víc?

Nizozemské ministerstvo financí nařídilo vypracovat studii o situaci daňových povinností velkých společností. V roce 2006 byla v Nizozemsku průměrná efektivní daňová sazba ve výši 22,9 %. V roce 2017 klesla na 17,1 % – bez toho, aniž by se změnila výše korporátní daně.
Dle rešerše zveřejněné CBS platí, že čím větší společnost, tím nižší výdaje do státní pokladny. Pro příklad – společnost se jměním mezi 40 a 100 miliony eur zaplatí 20,6 % ze zisku na korporátní dani. Společnosti s majetkem ve výši přes 500 milionů eur o celé 4 procenta méně.
Studie vyvolala značné pozdvižení v celém Binnenhofu (sídlo parlamentu, pozn. autora), a to především v souvislosti s plánovaným snížením korporátní daně ze stávajících 25 % na 21,7 % v roce 2021.
Ministerstvo financí varuje před mylnými interpretacemi, jež by mohly vést k zavádějícím informacím a pokřivenému pohledu na skutečnost, že některé společnosti platí více než jiné. Zadalo proto týmu odborníků vypracování přesné analýzy, která by měla vzít v potaz všechna kritéria (daňové odpočty, výše daně z příjmu zaměstnanců, dotace apod.).

Zdroj:  Financieele Dagblad    
Sestavil kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Benelux

Pravidelné novinky e-mailem