Nová opatření proti koronaviru v Nizozemsku

Nizozemsko zavedlo nová opatření kvůli šíření koronaviru.

„Druhá vlna opatření v takovém rozsahu, v jakém jsme ji zavedli v uplynulých měsících, není ničím zájmem,“ prohlásil premiér na tiskové konferenci dne 6. srpna, ale také dodal, že „stále více lidí nedodržuje povinné rozestupy, doporučené časté mytí rukou a vyhýbání se davům na veřejných místech. Vidíme to na kamerách, fotografiích i při procházce ulicemi. To je určitě velmi znepokojivé.“

Předseda vlády svůj projev směřoval především k mladým lidem, kteří v rámci oslav konce školy nebo semestru na povinné rozestupy zapomínali. Rutte je vyzval, aby byli následně ohleduplní ke starým lidem a lidem křehkého zdraví a alespoň od nich si drželi odstup. „Možná si myslíte, že jste neporazitelní – ale můžete ohrozit ostatní.“

Gastronomická zařízení musejí od pondělí 10. srpna povinně registrovat každého hosta vyplnění karty s jeho jménem a kontaktními údaji. Takové opatření je platné mimo jiné i v sousedním Německu a dle premiéra to významně usnadňuje pátrání po původci nemoci v případě výskytu ohniska nákazy.

V restauracích, kavárnách a barech musí mít každý host své místo u stolu, aby se tak zabránilo fluktuaci lidí po celém prostoru zařízení.
Pokud dojde v gastronomických zařízeních, zábavních nebo kulturních institucích (muzea, kina, zábavní parky, …) k výskytu korona viru, může být takové zařízení uvrženo „do karantény“, tj. uzavřeno na dobu 14 dnů.

Parlament dal obecně více prostorů šéfům samospráv – ti budou moci v rámci své územní pravomoci určit zavírací dobu některých gastronomických zařízení nebo zakázat publikum u sportovních zápasů. „Pokud čísla i tak porostou, přesuneme tato nařízení na národní úroveň,“ dodal Rutte.

Otázkou stále zůstává největší nizozemské letiště Schiphol. K této problematice se vyjádřil ministr zdravotnictví Hugo de Jonge, který představil zřízení testovacích míst na 2 nejfrekventovanějším evropském letišti. Cestující z rizikových zemí – na mapě vydané Ministerstvem zahraničních věcí označené červeně – budou povinni dodržet čtrnáctidenní karanténu a podstoupit test. Odběrné místo by mělo být uřízeno přímo na letišti.

Zdroj: všechna nizozemská média
Sestavil kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Benelux 
• Témata: Koronavirus svět
• Teritorium: Nizozemsko