Odtud bude postaven první úsek této sítě. Od roku 2030 národní vodíková síť, jejíž vybudování bude stát přibližně 1,5 miliardy eur, propojí hlavní průmyslové oblasti Nizozemska mezi sebou navzájem a dále propojí Nizozemsko s Německem a Belgií.
Co tento projekt dělá ještě více ohromujícím a udržitelným, je, že při stavbě bude použito udržitelné zařízení s nulovými emisemi. Gasunie bude také využívat řešení HyTap, což je unikátní technologie, která umožňuje bezpečné připojení koncových uživatelů k vodíkovým potrubím. Po prohlídce král jednal s několika zúčastněnými stranami o přechodu podniků k udržitelnosti, o úloze vodíku v systému udržitelné energetiky, o přepravě vodíku a o možnostech dovozu vodíku.
ExportMag.cz: Česká firma uspěla v Turecku s dodávkami pro plynovody
Vodík hraje klíčovou roli při zajišťování udržitelnosti dodávek energie, například napomáhá průmyslu a těžké dopravě, aby byly udržitelnější. Jedním z předpokladů rozvoje trhu s vodíkem je existující infrastruktura pro jeho přepravu a skladování. Právě Nizozemsko, díky svému vůdčímu postavení mezi evropskými zeměmi v zavedení vodíkové infrastruktury, se může stát důležitým centrem obnovitelné energie.
První 30kilometrový úsek vodíkové sítě bude postaven v Rotterdamu a propojí průmyslový park Tweede Maasvlakte s městskou čtvrtí Pernis. Do provozu bude uveden v roce 2025. Národní síť bude pokrývat 1200 kilometrů a bude sestávat z velké části z nově upravených stávajících plynovodů. Síť bude propojena s velkými zařízeními na výrobu vodíku, dovozními terminály v námořních přístavech a společnostmi v Nizozemsku i v zahraničí, které přejdou na vodík, aby jejich provoz byl udržitelnější.
Han Fennema, generální ředitel Gasunie při položení základního kamene uvedl: „Dnešek je začátkem výstavby nizozemské vodíkové sítě, a to nás naplňuje velkou hrdostí. Je to nový milník v přechodu k udržitelnějšímu zásobování energií nejen v Nizozemsku, ale i v severozápadní Evropě. Děkuji všem našim partnerům, že to umožnili. Díky bezmeznému úsilí všech zúčastněných zde dnes můžeme začít stavět.“
Rob Jetten, ministr pro klima a energetickou politiku řekl: „Dnešní zahájení výstavby vodíkové sítě je důležitým milníkem. Nizozemsko má vysoké ambice v oblasti vodíku. Vodík je ideálním řešením, jak učinit náš průmysl udržitelnějším, a nabízí Nizozemsku jako klíčovému uzlu v severozápadní Evropě nové ekonomické příležitosti.“ Poté dodal, že je velmi hrdý, že je Nizozemsko první zemí, která začala budovat národní vodíkovou síť.