Nizozemský on-line supermarket Picnic získá 600 milionů eur

Picnic, který začal v Amersfoortu v roce 2015, se rychle rozšiřuje. S novou investicí si společnost klade za cíl rychlejší růst mimo hranice země.

Týká se to hlavně Francie a Německa, kde je on-line supermarket aktivní od roku 2018. Zde začal rozvoz potravin domů loni na jaře.

Díky mnohamilionové investici je společnosti připsáno jedno z největších kapitálových kol pro nizozemskou nekótovanou společnost. Pouze poskytovatel platebních služeb Mollie (665 milionů EUR) a chatovací služba Messagebird (662 milionů EUR) měli slíbeno více peněz v jednom kole.


„Picnic jednoduše přivedeme do mnoha nových měst,“ říká spoluzakladatel Joris Beckers. „V Nizozemsku si u nás může objednat 50 % lidí. V Německu je to 5 % a ve Francii méně než 1 %. Investice má tento dosah zvýšit,“ říká Beckers. Picnic tyto peníze použije na stavbu robotických distribučních center a nákup elektromobilů. Kromě toho společnost potřebuje vývojáře softwaru. Picnic upřednostňuje vývoj od softwaru po design svých vozíků. 

Rychlá expanze online supermarketu je doprovázena červenými čísly. Poslední podaná roční účetní závěrka za rok 2019 vykazuje ztrátu téměř 44 milionů uer. Podle Beckerse mělo zájem více investorů. „Udržitelnost potravin a jejich distribuce považují za zajímavé téma. Samoobslužný supermarket je fantastický vynález, ale má velkou nevýhodu: musíte předpovědět, kolik se prodá pro každý supermarket. To nemůže být nikdy dokonalé: supermarkety vyhodí 3 % svého obratu.“


Picnic dělá věci jinak, vysvětluje Beckers. Shromažďuje pouze produkty, které si zákazníci skutečně objednali, plus malou vyrovnávací paměť. V důsledku toho společnost tvrdí, že plýtvá o 85% až 90% méně potravinami než tradiční konkurenti. Kromě toho Picnic používá „systém farmáře rozvážejícího mléko“: elektrické vozíky slouží všem zákazníkům v určité oblasti podle pevného kruhu, místo aby křižovaly město. To šetří provoz.

Zdroj: www.fd.nl
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Nizozemsko.
• Teritorium: Evropa | Nizozemsko | Zahraničí