Společnosti zabývající se klimatickými technologiemi jsou mezi investory v módě. V loňském roce nizozemské společnosti zaměřené na energetickou transformaci získaly 620 milionů eur, což je pětkrát více než před vypuknutím koronavirové krize.
Přímo Sensorfact již loni získal 3,7 milionu eur od nizozemského high-tech fondu ForwardOne a Korys, investiční společnosti belgické podnikatelské rodiny Colruyt a dalších.
Sensorfact vyrábí bezbateriový senzor, který se připojuje k napájecímu kabelu zařízení. Senzor přenáší informace o spotřebě energie tohoto zařízení na platformu, na které jsou tato data analyzována. Myšlenka je taková, že čím více zákazníků a dat na platformě, tím podrobnější analýzy. V současnosti má společnost v Evropě 600 zákazníků.
Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí
„Sensorfact se zaměřuje na průmyslové společnosti. Ty spotřebují třetinu veškeré energie v Evropě, a proto mají největší prospěch z úspor,“ vysvětluje CEO Pieter Broekema. „Aby byly schopny šetřit energii a splnit nové požadavky z Evropy, musejí mít společnosti nejprve dobrý přehled o své spotřebě energie. Která zařízení spotřebují nejvíce energie a kolik ušetříte, když je vypnete, když můžete? Mnoho společností zatím nemá takový přehled.“
Průmyslový sektor je rovněž rostoucím trhem, protože těchto společností jsou v Evropě statisíce.
Senzory zatím umějí měřit jen spotřebu energie. Investice poslouží k jejich rozšíření na měření dalších itributů, jakými jsou pára, teplota či vibrace. Rozšiřuje se také obchodní tým, a to i v Německu, kde společnost nedávno otevřela své zastoupení.