Nizozemští studenti vyvinuli auto, které za jízdy čistí vzduch

Tým studentů z TU Eindhoven vyvinul elektrický osobní automobil, který čistí vzduch za jízdy. Prototyp vozu s názvem „ZEM“ čistí vzduch díky technologii Přímého zachycování vzduchu.

Odvětví dopravy je odpovědné za produkci přibližně čtvrtiny celkových emisí CO2 v EU. Je to především kvůli osobním automobilům, které se na těchto emisích podílejí z více než 60 %.

Ilustrační fotografie

To inspirovalo skupinu 30 studentů, kteří chtěli vytvořit vůz, který má nejen nízké emise ve výrobním procesu, ale také snižuje emise oxidu uhličitého při jízdě.

Podle TU/ecomotive je Direct air capture novou metodou čištění vzduchu zachycováním CO2 ve filtru. „Využili jsme tuto inovativní technologii a implementovali ji do našeho vozu. Myšlenka je velmi jednoduchá – během jízdy bude vzduch proudit námi navrženými filtry a CO2 bude zachycován a ukládán.“

Vůz dokáže zachytit dva kilogramy CO2 přes speciální filtr při 20 000 ujetých mil za rok. Studenti jsou v procesu žádosti o patent na tuto novinku. „Je to opravdu ještě proof-of-concept, ale již nyní vidíme, že v příštích letech budeme schopni zvýšit kapacitu filtru. Zachycování CO2 je nezbytným předpokladem pro kompenzaci emisí při výrobě a recyklaci,“ vysvětluje manažer týmu Louise de Laat.

Jak vypadá mistrovská židle? Přečtěte si o nábytkářské značce Master and Master

Díky kompatibilitě materiálů, snadné separaci a použití přísad je ZEM snadno recyklovatelný. Emise CO2 v doživotní životnosti ZEM jsou nižší ve srovnání s konvenčními vozy.

„Vzhledem k tomu, že všechny tyto materiály a automobilové díly lze použít pro jiné účely a do koloběhu se musí dostat jen velmi málo nových materiálů, připadalo nám to jako nejudržitelnější varianta,“ říká TU/ecomotive.

ZEM je také vybaven obousměrným nabíjením, díky čemuž je vůz externím bateriovým zdrojem pro zásobování domácností energií, když se v tu chvíli nevyrábí žádná obnovitelná energie. Technologie obousměrného nabíjení je spárována se solárními panely umístěnými na střeše vozu. ZEM tak využívá jak baterie, tak prostor na střeše, aby bylo vozidlo a jeho okolí udržitelnější.

Studenti také plánují v nadcházejících letech vylepšit vozidlo tak, aby bylo uhlíkově neutrální po celý svůj životní cyklus.

Zdroj: www.siliconcanals.com
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Nizozemsko.

• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl
• Teritorium: Evropa | Nizozemsko | Zahraničí