Zdroj: CzechTrade

Nová britská vláda podniká konkrétní kroky ke zmírnění energetické krize

Dva dny po nástupu do funkce zveřejnila nová britská premiérka Liz Truss plán na zmírnění dopadů energetické krize, která v současnosti zmítá nejenom Velkou Británií.

Již dva měsíce bylo jasné, že vláda Borise Johnsona na začátku září skončí a do čela Velké Británie se postaví nový lídr z řad konzervativní strany. Právě to do velké míry paralyzovalo schopnost vlády reagovat na energetickou krizi, kterou mnoho evropských zemí v současnosti prochází.

Ilustrační fotografie

Poslední vládní opatření bylo zveřejněno v květnu tohoto roku a týkalo se vyplacení jednorázového příspěvku na energie v hodnotě 400 liber každé domácnosti. Tento grant bude distribuován v průběhu října, avšak od doby oznámení tohoto opatření se výhledová situace značně zhoršila a vláda nyní očekává složité zimní období pro miliony domácností v celé Británii.

Nová britská premiérka Liz Truss již během kampaně přislíbila rychlé řešení energetické krize a pouhé dva dny po nastoupení do funkce tak učinila skrze příslib zastropování maximálních účtů za energie. Liz Truss prohlásila, že typická domácnost nebude platit za energie více než 2500 liber ročně. Zastropování by mělo zůstat v platnosti po dobu příštích dvou let a ušetřit domácnostem zhruba 1000 liber ročně. Opatření vejde v platnost 1. října 2022.

Stavebnictví zažívá v Británii po pandemii boom. V čem jsou šance pro české firmy?

Stejným způsobem bude vláda řešit vysoké ceny za energie také u firem. Zde však ceny nebudou zastropované na dva roky, ale pouze na šest měsíců. Po této lhůtě bude zastropování znovu podrobeno přezkoumání. Firmy, na které mají vysoké ceny energií největší dopad mohou očekávat další podporu nad rámec univerzálních opatření.

Během svého čtvrtečního projevu Truss také zdůraznila, že zastropování vnímá nová vláda jako dočasné opatření a paralelně intenzivně pracuje na řešeních, která by zásadním způsobem zvýšila energetickou soběstačnost Velké Británie a dlouhodobě snížila velkoobchodní ceny energií.

Jedná se primárně o identifikaci nových možností pro těžbu zemního plynu a ropy v Severním moři a zrušení zákazu těžby plynu frakováním. Paralelně se nový speciální vládní tým věnuje vyjednávání výhodnějších dodavatelských podmínek, které by mělo vést ke snížení velkoobchodních cen energií.

Zdroj: The Times
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Spojené království.

• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Energetika
• Teritorium: Evropa | Velká Británie | Zahraničí