Nová opatření okolo COVID-19 ve Vietnamu k 11. březnu

Občané vybraných zemí zažívají problémy při vyřizování víz, při příletu musí cestovatelé prokázat svůj zdravotní stav a na letištích je povinné nosit masku.

Imigrační úřad přestal ve Vietnamu zpracovávat žádosti o tzv. schvalovací dopisy občanům z Číny, Jižní Koreje, Spojeného království, Norska a celé EU. Tento případ se týká i ČR. Pro ostatní země platí i zrušení vydávání víz na místě, tzv. Visa On Arrival. Na základě zpráv z Velvyslanectví Vietnamské socialistické republiky v Praze zůstává vízový režim vůči ČR beze změny, tím pádem je možné zažádat o víza přímo na Velvyslanectví. Systém krátkodobých e-víz je oficiálně zatím také beze změn, nicméně dochází k častým technickým problémům při jejich vyřizování. Všem cestujícím do Vietnamu, kteří byli v posledních dnech v Číně, Jižní Koreji, Itálii nebo Iránu, bude vstup odepřen, popřípadě budou předáni do státní karantény. Opatření se týká i pozemních hranic. Několik českých občanů hlásilo, že jim byl odepřen vstup do Vietnamu na pozemních hranicích s Kambodžou. Žádné oficiální omezení takovéhoto vstupu nebylo vydáno, vstup je odepřen pouze osobám, které v posledních 14 dnech navštívily zmíněné postižené oblasti.

Členové Národní řídicí komise pro prevenci a kontrolu COVID-19 se shodli, že je potřeba zpřísnit hraniční kontrolu. Všichni cestující přijíždějící do Vietnamu, včetně těch vietnamských, musí prokázat svůj zdravotní stav. V případě odmítnutí poskytnout tyto informace nebo při poskytnutí nepravdivých informací bude pachatel sankciován. V nejhorším případě, kdy pachatelovo jednání povede k závažným potížím, může dojít až k trestnímu stíhání. K poskytnutí zdravotních informací poslouží online formulář, který je dostupný na stránkách Ministerstva zdravotnictví ve Vietnamu a je dostupný v jazyku anglickém a dalších osmi. Další formou jsou aplikace vydané Ministerstvem informatiky, které jsou dostupné na Google Play nebo App Store. Pro vietnamské občany slouží především aplikace „NCOVI“. Pro cizince byla vyvinuta druhá aplikace „Vietnam Health Declaration“. Uživatelé aplikací mohou dále průběžně aktualizovat svůj zdravotní stav nebo nahlásit podezřelé případy. Cestující s příznaky nakažení budou na letištích vyšetřeni a případně vložení do čtrnáctidenní karantény. 

Členové komise se dále shodili na nutnosti nosit masku v průběhu letu a při dokončování vstupních procedur na všech letištích ve Vietnamu. Oznámení o této nutnosti již zaslali všem místním aerolinkám. Komise toto silně doporučila i mezinárodním aerolinkám. Dále požádala všechna vietnamská letiště, aby vyhranila prostor pro cestující, kteří ve Vietnamu pouze přestupují.

Komise zaslala žádosti Ministerstvu zdravotnictví a Ministerstvu zahraničních věcí, aby byly přesně definovány postižené oblasti a došlo k lepší proceduře okolo viru. Ve Vietnamu zatím bylo potvrzeno 38 případů. Uzdraveno bylo v minulosti 16 případů. Zbylých 22 nových případů je podrobeno léčbě. Poslední tři nové případy se vyskytly v provincii Binh Thuan. Dalších 113 nepotvrzených případů je zatím v karanténě a 2555 osob bylo testováno s negativními výsledky.

Zdroj: news.chinhphu.vn, mzv.cz
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Ho Či Minově Městě

Pravidelné novinky e-mailem