Nová příležitost pro australský ječmen, první várka míří do Mexika

I přes přetrvávající obchodní napětí mezi Austrálií a Čínou se ze světových trhů pro pěstitele obilovin v Austrálii objevují pozitivní zprávy. Austrálie minulý rok slavila bohatou úrodu sladového ječmene. Nicméně Čína, která je pro Austrálii největším trhem, oznámila clo na dovoz obilovin ve výši 80 procent. To nyní Austrálie řeší i se světovou obchodní komorou.

Dobrá zpráva přišla ze Západní Austrálie od skupiny CBH Group, která odeslala zásilku sladového ječmene do Mexika. Jedná se o vůbec první zásilku australských obilovin směřující do této latinskoamerické země. Zásilka o objemu 35 tisíc tun sladového ječmene určeného pro výrobu piva Heineken byla odeslána 17. ledna z doku v Albany v Západní Austrálii do Mexika. Obchodní ředitel společnosti CBH Jason Craig zmínil, že další zásilky by mohly následovat. 

Další příležitost vidí v Saúdské Arábii, která každoročně importuje přibližně sedm milionů tun sladového ječmene, a představuje tak druhý největší trh na světě.

Australský ječmen se stal cenově velice konkurenceschopný v porovnání s produkcemi z Ruska nebo Ukrajiny, které si za posledních pár let držely dominantní postavení. Další dobrou zprávou pro místní farmáře je očekávaný dvojnásobný nárůst exportu ječmene do Thajska a Vietnamu.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Austrálie. 
Zdroj: https://www.abc.net.au/
• Témata: Zahraniční obchod