Nové mezinárodní letiště AIFA nedaleko Mexico City spustilo fungování kontrolní věže ještě před inaugurací

Mezinárodní letiště Felipe Ángeles (AIFA) má být inaugurováno 21. března, již nyní však spouští fungování letových navigačních služeb, a to z důvodů zkoušek pro ověření efektivního fungování.

Personál Airspace Navigation Services (Seneam) začal formálně využívat zařízení řídící věže ještě před oficiální inaugurací nového mezinárodního letiště Felipe Ángeles (AIFA). Ministerstvo infrastruktury, komunikací a dopravy (SICT) oznámilo, že cílem je ověřit správné fungování leteckých systémů a instalací, a to jak po fyzické provozní úrovni, tak technologické stránce.

Ilustrační fotografie

Seneam je decentralizovaná agentura, jejímž posláním je poskytovat kvalitní služby pro řízení letového provozu, rádiové služby pro leteckou navigaci, telekomunikace, a meteorologii. Z tohoto důvodu agentura působí i na stávajícím mezinárodním letišti v Mexico City (AICM), kde prostřednictvím navigačních služeb zajišťuje bezpečnou a efektivní přepravu osob a zboží v mexickém vzdušném prostoru.

Oficiální inaugurace nového letiště je plánovaná na 21. března 2022, výstavba však dosud pokračuje. Ministerstvo národní obrany (Sedena) na začátku ledna oznámila, že výstavba je dokončena z 84 procent. Zahájení provozu letiště AIFA, které se staví v obci Zumpango ve státě Mexiko nedaleko Mexico City, přinese nové lety do již tak nasyceného metropolitního vzdušného prostoru.

AIFA by po uvedení do provozu mělo v příštích letech získat mnohamilionovou investici na pořízení technologie a vybavení, které pomůže zmenšit vzdálenosti mezi letadly, která létají v metropolitním vzdušném prostoru, aniž by byla narušena bezpečnostní opatření stanovená mezinárodními předpisy. Tímto způsobem bude přidáno více letů. Očekává se, že v příštích letech bude na restrukturalizaci systému metropolitních letišť (SAM) přiděleno více než 233 milionů dolarů.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexiko.
Zdroj: bnamericas.com

• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Amerika | Mexiko | Zahraničí