Nový jihokorejský ministr průmyslu hlásá návrat k jaderné energii

Situace na Ukrajině přispěla k racionálnímu pohledu na energetickou soběstačnost Jižní Koreje.

Ministr průmyslu Lee Chang-yang slíbil, že přepracuje energetickou politiku země využitím jaderné energie jako součásti úsilí o zajištění energetické bezpečnosti a dosažení cílů nulových emisí.

Ilustrační foto

Tento krok je obratem vůči plánu předchozí administrativy na postupné vyřazování jaderných reaktorů, jelikož ruská invaze na Ukrajinu přitáhla novou mezinárodní pozornost k energetické soběstačnosti a významu jaderné energie. 

„Přepracujeme energetickou politiku země z vědeckého hlediska, abychom posílili energetickou bezpečnost země a zvýšili možnost dosažení nulových cílů,“ řekl Lee na svém inauguračním ceremoniálu v Sejongu, administrativním centru 130 km jihovýchodně od Soulu. „Zajistíme stabilní dodávky energie prostřednictvím vyvážené výroby jaderné energie a energie z obnovitelných zdrojů a připravíme se na cíle snížení emisí do roku 2030.“ 

Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí

Jižní Korea také pracuje na podrobnostech systému uhlíkové neutrality země, který požaduje snížení emisí skleníkových plynů v zemi do roku 2030 až o 40 procent oproti úrovni z roku 2018 a dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050.

V současnosti Jižní Korea provozuje 19 z celkových 24 jaderných reaktorů, což představuje asi 28 procent celkové výroby elektřiny v zemi. Předchozí vláda usilovala o snížení počtu elektráren na 17 do roku 2034.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade a CzechInvest Jižní Korea.
Zdroj: Yonhap News

• Oblasti podnikání: Energetika
• Teritorium: Asie | Korejská republika | Zahraničí