Nový Zéland v prvním kvartále exportoval červené maso za tři miliardy dolarů

Nový Zéland čelí nedostatku pracovníků ve zpracovatelském odvětví a také výzvám plynoucích z logistických výpadků. Spojené státy se ukazují jako trh s rostoucím potenciálem.

Export červeného masa z Nového Zélandu v prvním kvartále letošního roku překročil hranici tři miliard novozélandských dolarů, a to i přes pokles způsobený problémy v globální logistice a dalších výzev spojených s pandemií.

Ilustrační fotografie

Konkrétně celkový export červeného masa v prvním kvartále vzrostl oproti loňskému roku o 17 procent a dosáhl přesně 3,1 miliardy australských dolarů. Export do většiny zemí tedy posílil s výjimkou Číny, kde se o jedno procento propadl na 1,2 miliardy.

V březnu v tomto roce Nový Zéland vyvezl červené maso v hodnotě 1,15 miliard dolarů, což představuje 11 ti procentní nárůst oproti loňskému březnu. Objem exportu do Číny pak poklesl o 17 procent na 384 milionů dolarů, nicméně export do ostatních zemí zaznamenal nárůst.

Ředitelka asociace Meat Industry Association Sirma Karapeeva poznamenala, že globální poptávka je stále silná, nicméně odvětví stále čelí výzvám plynoucích z logistických výpadků.

Nárůst exportu do ostatních zemí jako například Malajsie, Saúdské Arábie zase potvrzuje dobrou schopnost a fungující strategii novozélandských exportérů.

Revoluce proti plastům. Startup Refork vyvinul rozložitelné příbory

Pokles exportu masa do Číny navíc není specifický jen pro Nový Zéland. Čínská data importu ukazují pokles importu masa ze všech zemí. Lze tedy předpokládat, že pokles je způsobený nižší poptávkou z důvodu opakujících se lockdownů.

Významný propad je konkrétně zaznamenán u importu jehněčího masa a to 46 procent. Hovězí maso se pak propadlo o sedm procent ale stále si drží třetí nevyšší objem.

Nový Zéland také oproti loňskému roku čelí nedostatku pracovníků ve zpracovatelském odvětví hovězího, kde v prvním kvartále chybělo 11 procent pracovních sil. Šestnáctiprocentní nedostatek pracovníků byl pak v odvětví s jehněčím.

Zpracovatelé masa tak musí dbát na regulování dodávaných objemů s chovateli a zároveň s transportními společnostmi, které zase čelí nedostatku kontejnerů na trhu. Tyto faktory jsou pak další částí příčin poklesu exportu.

Spojené státy se zase ukazují jako trh s rostoucím potenciálem. Březnový export masa do Spojených Států navýšil o 48 procent na 288 miliónů dolarů, a odvětví zaznamenalo rekordní měsíční objem jehněčího exportu čítající 4 295 tun v hodnotě 83,4 milionu dolarů.

Export do Spojeného království také oproti loňskému roku posílil, a to ve výši 22 procent na 65 milionů dolarů. Nicméně export zpracovaného chlazeného masa se z důvodu trvajících logistických překážek propadl o 80 procent na 433 tun. Export do Japonska pak vzrostl o 18 procent na 50 milionů dolarů.

Celkový export jehněčího masa z Nového Zélandu celkové zůstává na stejném objemu čítající 500 milionů dolarů za měsíc březen. Objem vyvezeného hovězího masa v tom samém měsíci posílil o 27 procent na 470 milionů dolarů.

Zdroj: https://www.scoop.co.nz/
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Austrálie.