Druhé dotační kolečko v Nizozemsku

Milardy pro ekonomicky významné koncerny.

Vláda v čele s Markem Ruttem sice vyhlásila postupné uvolňování ochranných opatření, ekonomická situace je však teprve na začátku své rekonvalescence. Vláda se připravuje na druhé kolo podpůrných opatření, tentokrát určených spíše pro velké společnosti.

Ministr ekonomických vztahů Eric Wiebes a ministr financí Wopke Hoekstra zaslali koncem dubna vládě návrh procesního řešení dotací velkých společností vládě k projednání. Vláda již v této souvislosti vyhlásila prodloužení platnosti záchranných balíčků na pomoc podnikatelským subjektům a nové regulace včetně detailů čerpání budou vyhlášeny 1. června 2020.

Nicméně sám ministr Wiebes připustil, že nebude možné pomoci všem. Byl tak sestaven seznam nizozemských společností, které mají „rozhodující význam“ pro ekonomiku. Zahrnuje velké podniky, kteří zaměstnávají odborné pracovníky, hrají klíčovou roli v regionech nebo mají zásadní postavení v řetězci služeb či procesů. „Státní pomoc bude pro ty společnosti, které jsou v tomto směru významné a prospěšné,“ prohlásil ministr.

Vláda aktuálně pracuje na vyčlenění záchranného balíčku v řádech několika miliard EUR, který by měl směřovat na podporu nizozemské aerolinky KLM nebo loďařského gigantu IHC. Obě uvedené korporace jsou významnými hráči na světovém trhu a zaměstnávají tisíce lidí.

„Jakkoli, tato podpora bude ve znamení striktních regulací pro její čerpání. Nejde nám o podporu akcionářů. Vyplácení dividend, bonusy nebo odkup podílů je tabu. Společnosti budou i mimo jiné muset dodržovat vládní nařízení ve spojitosti s ochranou životního prostředí a zacházení se zaměstnanci.“

Zdroj: FinancieelaDagblad, str. 9
Sestavil kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Benelux

Pravidelné novinky e-mailem