Nulové emise v jihoafrických dolech

Společnost Anglo American ve svém platinovém dole představila vodíkové monstrum, vzhlíží k nulovým emisím.

Společnost Anglo American představila ve svém platinovém dole, který se nachází v jihoafrické provincii Limpopo, prototyp nového dopravníku, který se pohybuje pomocí vodíkové energie.

Ilustrační fotografie

Jeho potenciál je ohromující, neboť má obrovskou sílu a nevypouští žádné emise. Firma si do budoucna od podobných zařízení slibuje výrazné snížení uhlíkových emisí.

Toto nákladní auto váží 220 tun, což je váha asi 35 afrických slonů, přepraví až 290 tun těžebního odpadu. Plně naložené tedy celkem váží přes 500 tun. V blízké budoucnosti by měl nahradit dosavadní dieselové stroje, které překonává i ve směru generování energie. Poháněn je hybridem vodíkových palivových článků a lithiových baterií.

K největším příležitostem v Africe patří lusofonní státy

Společnost Anglo American plánuje do roku 2030 snížit uhlíkové emise o 30 %, do roku 2040 úplně. Zařízení na zpracování uhlíku, které je nezbytné pro chod podobných strojů, by mělo být do té doby napájeno solární energií.

I tato na první pohled nejekologičtější varianta má ale svá úskalí – k procesu elektrolýzy na výrobu vodíku je potřeba významné množství vody, přesto se stále jedná o šetrnější variantu, než je používání dieselových strojů. Některé z nich spotřebují i 300 tisíc litrů nafty denně.

Pokud se tato nová technologie a přístroje osvědčí, mohla by být použita i v jiných odvětvích. Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa si od podobných projektů slibuje rychlejší a častější užití zelené energie v zemi.

Zdroj: dailymaverick.co.za
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Jihoafrická republika.

• Oblasti podnikání: Energetika | Nerostné suroviny a polotovary