O prázdninách utráceli turisté v Itálii o 30 % méně než loni

Menší počet zahraničních turistů měl velký dopad na provozovatele pohostinských služeb. Část zahraničních turistů sice kompenzoval zvýšený počet italských turistů, nicméně rozpočty na dovolenou se snížily.

V posledních 10 letech se každým rokem zvyšovaly eno-gastronomické výdaje turistů v Itálii, letošní rok však výdaje prudce poklesly, a to o 30 %. Turisté letos v italských restauračních zařízeních utratili méně než 20 mld. EUR. Italské ekonomice velmi chybí bohatá klientela z Ameriky, Ruska a dalších zemí, která se kvůli vládním nařízením nemohla dopravit do Itálie či si v tomto období nepřeje cestovat.

Co se týče turismu na národní úrovni, v letošním roce se sice rozhodlo 93 % z 34 milionů Italů majících dovolenou trávit prázdniny na domácí půdě (na rozdíl od 86 % v loňském roce), ale i přes to se výdaje snížily o 13 %. Celkově se průměrné výdaje na dovolenou snížily na 588 EUR na osobu – Italové letos strávili své volno nejčastěji u příbuzných či svých prázdninových domech, nebo se rozhodli spíš pro kratší volno. Kvůli dodržování „bezpečnostních vzdáleností“ se také zvýšil počet turistů, kteří si místo konzumace jídla v barech blízko plážím raději nosili vlastní svačiny na pláž.

Zdroj: Coldiretti
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Milán.
• Témata: Koronavirus svět
• Oblasti podnikání: Cestovní ruch, volný čas
• Teritorium: Itálie