Zdroj: CzechTrade

O závody největší chorvatské loděnice má zájem český investor

Český holding CE INDUSTRIES na začátku listopadu poslal chorvatské vládě závaznou nabídku na akvizici společnosti Uljanik Brodogradnja 1856.

Po krachu kdysi obrovského stavitele lodí holdingu Uljanik je Uljanik Brodogradnja 1856 jedinou společností, která navázala na dlouholetou tradici stavby lodí v Pule a nyní by se mohla zařadit do portfolia holdingu CE INDUSTRIES. Ten na chorvatský trh vstoupil v létě převzetím strojíren Đuro Đaković Grupa.

Ilustrační fotografie

„Naše závazná nabídka se vztahuje na koupi 54,77% podílu ve společnosti Uljanik Brodogradnja 1856 na základě přímé dohody, a za uvedené obchodní podíly nabízíme částku převyšující 20 milionů eur,“ stojí v nabídce od CE INDUSTRIES doručené chorvatským státním institucím. Protože stát je zřizovatelem společnosti Uljanik Brodogradnje 1856, která má udržet tradiční strojírenskou výrobu v istrijské Pule po krachu a konkurzu loděnice Uljanik.

Platnost nabídky je 45 dnů a nabídka je podmíněná pozitivním výstupem z kompletního prověření firmy, které právě realizujeme, uvádí CE INDUSTRIES v nabídce. Český investor prohlašuje, že by v krátké lhůtě provedl dodatečnou dokapitalizaci společnosti Uljanik Brodogradilišta 1856 za účelem zvýšení produktivity práce a vytváření předpokladů pro zvýšení objemu výroby.

Jak vypadá mistrovská židle? Přečtěte si o nábytkářské značce Master and Master

CE INDUSTRIES bude v Pule nadále vyrábět lodě a s doplněním výrobního programu se segmenty, v nichž disponuje specifickým know-how. CE INDUSTRIES je průmyslový holding 20 společností v železniční dopravě, energetice a využívání přírodních zdrojů, zaměstnávající 2400 pracovníků a dosahující roční obrat ve výši 350 milionů eur.

Uljanik Brodogradnja 1856 zaměstnává přibližně 500 pracovníků, v roce 2021 dosáhl obratu 3,3 milionu eur. Loděnice aktuálně staví dvě lodě pro zahraniční objednatele. 

Stavba lodí v Chorvatsku má dlouholetou tradici. V osmdesátých letech minulého století chorvatské loděnice zaujímaly třetí místo v objemu postavených lodí v celosvětovém žebříčku zemí.

Připravil kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Chorvatsko.
Zdroj: Jutarnji list

• Teritorium: Chorvatsko | Evropa | Zahraničí