Obchodní deficit Francie se snižuje

Deficit zahraničního obchodu Francie se v roce 2019 snížil na 58,9 miliard eur oproti 62,8 miliardám eur v roce 2018. Hlavní nárůsty exportů v roce 2019 představovaly ve Francii vývozy v oblasti obranného, leteckého, farmaceutického a kosmetického průmyslu.

Celkový export se snížil, ale méně než import. Co se týče exportu, obchodní přebytek v oblasti obranného průmyslu se zvýšil na 5 miliard. Deficit bilance ve výrobním sektoru (kromě vojenské výroby) se snížil o 1,2 miliardy eur na 35,5 miliardy eur „po dvou desetiletích klesajícího trendu“, uvádí celní úřad.
Letectví a vesmírný průmysl po dobrých letech přináší nový rekord, s přebytkem 64,2 miliard eur díky dodávkám Airbusů, motorů a leteckých součástek.
Export farmaceutických produktů, které měly průměrnou rostoucí tendenci +2 % během posledních čtyř let, se zvýšil na +10 %. Stejně tak vzrostly exporty mnoha spotřebních výrobků, např. textilu a oděvů (+8 %), parfémů (+8,8 %), různých průmyslových výrobků (+7,9 %) a zemědělskopotravinářských výrobků (+2,5 %).
Na druhé straně, po důležitých dodávkách v roce 2018, poklesl export v lodním stavitelství (-9 %). Pokles exportů byl evidován rovněž v automobilovém sektoru (-1,6 %).

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Paříž.

Pravidelné novinky e-mailem