Nizozemský obchodní řetězec HEMA kupuje rodina vlastnící druhou největší síť supermarketů JUMBO

Rodina Van Eerd a investiční skupina Parcom zaplatí 440 milionů eur za převzetí obchodního řetězce Hema.

Dveře obchodů Hema jsou prozatím zavřené, ale převzetí obchodního řetězce pokračuje. Rodina Van Eerd, vlastnící Jumbo a investor Parcom se dohodli, že transakce bude pravděpodobně dokončena v únoru 2021.

V říjnu bylo oznámeno, že Jumbo chce řetězec převzít. Financování ve výši 400 milionů eur ale ještě nebylo potvzeno. Nyní se účastníci transakce společně dohodli s ABN Amro, ING a Rabobank, což znamená, že úrokové náklady Hema klesly z 50 milionů na méně než 10 milionů eur.

Začátkem tohoto roku se společnost Hema dostala do rukou držitelů dluhopisů výměnou za snížení dluhu. Výsledkem bylo, že miliardář Marcel Boekhoorn ztratil nad obchodním řetězem kontrolu. Od té doby se hledal vhodný kupec. Polovinu akcií společnosti Hema nyní vlastní rodina Van Eerd prostřednictvím investičního nástroje Mississippi Ventures, druhou polovinu vlastní investor Parcom.

Hema se záměrně usídlila pod křídly rodiny Van Eerd, nikoli pod Jumbem. Tímto způsobem se Jumbo bude moci dobře soustředit na strategickou agendu řetězce supermarketů a restaurací La Place.

Navzdory pandemii zůstal obrat Hemy za posledních šest měsíců přiměřeně stabilní. Čistý obrat meziročně poklesl o necelá dvě procenta. Protože společnost Hema dodávala více v tuzemsku, mohla být část ztráty obratu v obchodech absorbována. Co bude současné uzavření obchodů dělat s obratem, není známo a nejsou uvedeny ani žádné předpovědi pro příští rok.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Benelux. 
Zdroj: www.volkskrant.nl
• Oblasti podnikání: Maloobchod | Obchod
• Teritorium: Evropa | Nizozemsko | Zahraničí