Obchody Auchan a Biedronka nabízí nové příležitosti franšízovým partnerů

Auchan a Biedronka rozšiřují počet prodejen pomocí franchisingu.

Obchodní řetězce s potravinami Auchan a Biedronka oznámily své plány rozšiřovat počet prodejen pomocí systému franšízy. Síť Biedronka se chce orientovat především na menší obce s osídleností 3-5 tis. obyvatel.

V Polsku je patrný trend suburbanizace, kdy se obyvatelstvo stěhuje na okraj měst či přímo na venkov. Množství obyvatel, kteří žijí mimo města, se pohybuje okolo 40 %. Výjimkou jsou pochopitelně velká města, např. Varšava, Krakov, Gdaňsk. To je příležitostí pro obchodní řetězce, aby přizpůsobily své obchodní modely a rozšiřovaly své pobočky i do řidčeji obydlených oblastí.

Obchody Auchan nabízejí svým franšízantům školení a podporu k rozvoji obchodu. Věří, že jejich silnou stránkou je také léty prověřená cenová hladina produktů. V současné době tuto obchodní síť tvoří 110 obchodů, z toho 2 hypermarkety jsou v režimu franšízy.

Obchody Biedronka poskytne svým partnerům školení ke standardům této obchodní sítě, vybaví obchod potřebným vybavením, dodá zboží z centrálního skladu Biedronky, poskytne know-how i podpoří rozvoj prodeje. Zájemce by však měl mít vlastní či pronajaté prostory pro obchod. Nyní má Biedronka okolo 70 poboček po celém Polsku.

Sítě Biedronka a Auchan však nejsou jediné řetězce, které rozšiřují své pobočky v režimu franšízy. Konkurence v tomto ohledu je poměrně velká. Stejným způsobem si počíná kupříkladu Carrefour, který má kolem 620 franšízových poboček. Dokonce síť Žabka má v Polsku okolo 5,8 tis. poboček a má v plánu otevřít dalších 600 obchodů. Pochopitelně je na trhu více potravinových řetězců, které postupně narůstají ve franšízovém modelu: SPAR, Odido, Nasz Sklep atd.

Každopádně potenciál vzniku nových obchodů s potravinami v oblastech s nižší zabydleností rozhodně je a řetězce Auchan a Biedronka se jej budou snažit díky své dobré pozici na trhu využít.

Vypracovala zahraniční kancelář CzechTrade Varšava, Ivo Šipl. 
Zdroje: www.dlahandlu.pl, https://media.auchan.pl, https://media.biedronka.pl

Pravidelné novinky e-mailem