Objem čínského zahraničního obchodu roste

Čínský export i import si udržují růstový trend.

Očekává se, že čínský zahraniční obchod si během prvního čtvrtletí udrží růstový trend, uvedlo ve čtvrtek čínské ministerstvo obchodu.

Nedávný průzkum provedený ministerstvem u více než 20 000 exportně orientovaných společností po celé Číně ukázal, že v období od ledna do března 2021 obdržely více objednávek než ve stejném období před rokem. Mnoho z nich věří, že těží z vládních opatření, jako je snížení daní a poplatků, vývozních slev a dalších opatření na usnadnění obchodu.

Řada společností však uvedla, že i letos stále existují významná rizika podnikání. Na trzích je stále cítit dopad pandemie, nestabilita mezinárodních průmyslových a dodavatelských řetězců a složitost globálního prostředí.

Gao Feng, mluvčí ministerstva, uvedl, že čínská vláda bude věnovat zvláštní pozornost globálnímu podnikatelskému prostředí, bude udržovat kontinuitu, stabilitu a udržitelnost politik a bude i nadále pomáhat čínským vývozcům snižovat náklady a zvyšovat efektivitu s cílem posílit stabilitu a kvalitu zahraniční obchod země.

Pokud jde o podporu dovozu, ministerstvo bude i nadále spolupracovat s ministerstvem financí a dalšími příslušnými institucemi na optimalizaci a úpravě politiky dovozních daní s cílem podpořit dovoz vysoce kvalitních produktů a služeb. Mezi nová opatření pro otevírání čínské ekonomiky patří například přístav a zóna volného obchodu v Hainanu, kde může být řada produktů a komodit obchodována se zcela nulovými nebo velmi nízkými cly.

Navíc v mnoha oblastech Číny dochází k otevírání nových či rozšiřování stávajících zón volného obchodu. Dle vyjádření ministerstva jsou závazky Číny k otevřenějšímu obchodu patrné i z uzavření dvou významných ekonomických partnerství. Konkrétně jde o RCEP (Regional Comprehensive Economic Partnership; Regionální ekonomické partnerství) uzavřené na sklonku roku 2020 s mnoha zeměmi v regionu východní a jihovýchodní Asie a o CAI (Comprehensive Agreement on Investment), významnou dohodu o ekonomické spolupráci mezi Čínou a EU.

Čínská ekonomika se jako první vzpamatovala z dopadů pandemie a je motorem růstu světové ekonomiky. Díky stabilnímu růstu a setrvalému otevírání představuje čínský trh významnou potenciální exportní příležitost pro české podniky.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade CzechTrade se sídlem v Pekingu.

Pravidelné novinky e-mailem