Objev břidlicové ropy v čínském Shandongu zvýší produkci a energetickou bezpečnost

Čína rozvíjí těžbu břidlicové ropy a zemního plynu na nových nalezištích a s novými technologiemi.

Objev významných geologických zásob břidlicové ropy na ropném poli Shengli dále zvýší produkci ropy v zemi a zároveň zajistí národní energetickou bezpečnost. China Petroleum and Chemical Corp, známá jako Sinopec, oznámila v tiskovém prohlášení potvrzený objev 458 milionů tun geologických zásob ropy z břidlic na ropném poli Shengli v provincii Shandong, jednom z největších konvenčních ropných polí v zemi.

Ilustrační fotografie

Celkové zásoby břidlicové ropy dosahují podle předběžných výpočtů více než čtyř miliard tun. 

Ropné pole Shengli se zavázalo, že během období 14. pětiletého plánu pro léta 2021-2025 vytvoří výrobní kapacitu pro ropu z břidlice až do výše jednoho milion tun. Yang Yong, hlavní expert na vývojovou geologii při ropném poli Shengli, uvedl, že neexistuje žádný precedens pro úspěšný rozvoj těžby takto husté břidlicové ropy na světě, a že je třeba překonat řadu technologických problémů. 

Břidlicová ropa je jedním z nekonvenčních druhů ropy vyráběných z úlomků hornin ropných břidlic.

Dle společnosti Sinopec objev zajistí dlouhodobě rostoucí produkci ropy a zemního plynu a zároveň přispěje k vyšší národní bezpečnosti dodávek ropy. Čína je totiž v současnosti závislá na importech ropy za zahraničí.

I proto je Čína po spojených Spojených státech druhou zemí, která rozbíhá těžbu břidlicové ropy. Země je nyní na rychlé cestě rozvoje své břidlicové ropy s několika průlomovými objevy, k nimž došlo v posledních letech. Hlavní čínské státní ropné společnosti se nyní zaměří více na hledání nalezišť hloubkové a nekonvenční ropy a zemního plynu.

Další velká státní ropná společnost China National Petroleum Corp (CNPC) objevila velké břidlicové ropné pole v Daqingu v provincii Heilongjiang s předpokládanými geologickými zásobami 1,268 miliardy tun. Sinopec dále v říjnu uvedl, že kumulativní produkce naleziště břidlicového plynu Fuling, prvního velkého komerčního pole svého druhu v zemi, přesáhla 40 miliard metrů krychlových plynu. 

Národní statistický úřad uvedl, že čínská domácí produkce ropy se postupně zvyšuje ze 189,11 milionu tun v roce 2018 na 191,01 milionu tun v roce 2019 a 194,92 milionu tun v roce 2020 s cílem omezit závislost země na dodávkách ze zahraničí.


Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade čína se sídlem v Pekingu. 
Zdroj: China Daily

• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí