Zdroj: CzechTrade

Obnovitelné zdroje vyprodukovaly ve Velké Británii v roce 2023 rekordní množství energie

V posledních třech měsících roku 2023 pocházela vůbec poprvé více než polovina veškeré vyrobené energie ve Spojeném království z obnovitelných zdrojů.

Naproti tomu výroba elektřiny z fosilních paliv klesla v loňském roce na nejnižší podíl v historii. Podle nových údajů se podíl obnovitelných zdrojů na celkové produkci zvýšil na rekordních 47,3 %, v roce 2022 tomu bylo 41,5 %.

Ilustrační fotografie

Obnovitelné zdroje energie rovněž dosáhly v posledních třech měsících roku 2023 čtvrtletního rekordu ve výši 51,5 % vyrobené elektřiny. Poprvé tak více než polovina veškeré výroby elektřiny ve Spojeném království pocházela z obnovitelných zdrojů. Oba rekordy byly částečně způsobeny poklesem celkové poptávky po elektřině a snížením domácí výroby v důsledku vyššího dovozu elektřiny.

Ceny energie dosáhly rekordních hodnot na konci roku 2022 a začaly klesat až v červenci 2023, což přinutilo domácnosti a podniky omezit spotřebu. K pokrytí zbývající poptávky po elektřině ve Spojeném království pak bylo zapotřebí méně plynu, který je hlavním zdrojem pro výroby elektřiny ve Spojeném království.

Zpracoval tým pracovníků kanceláře CzechTrade Spojené království.
Zdroj: The National News UK

• Teritorium: Velká Británie
• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Energetika

Doporučujeme