Obyvatelé Istanbulu v zácpách v průměru stráví více než hodinu denně

Nedávný průzkum odhalil, že obyvatelé turecké megalopole ztrácejí každý den v průměru 70 minut kvůli vysoké hustotě dopravy a tráví tak v zácpách šest dní v měsíci.

Zprávu o notoricky známém istanbulském provozu připravili akademici z univerzity Yeditepe, kteří po celý rok sledovali dopravní data na 5000 kilometrech silnic v Istanbulu. Studie ukazuje, že lidé využívající soukromá vozidla ke svému každodennímu dojíždění ztrácejí každý den ve špičce provozu více než hodinu. Vzdálenosti, které lze normálně dosáhnout za 15 minut, tak trvají 50 minut.

Data také ukázala, že řidiči využívající hlavní dopravní tepny v Istanbulu, během dne cestovali rychlostí 29,3 km/h. Řidiči kvůli dopravní zácpě ztratili v provozu 66 % času. Ztráta času se zvýšila ve večerních hodinách a dosáhla 79 %, zatímco průměrná rychlost řidičů poklesla na 18,8 km/h. 

Ztráty času a škody způsobené hustotou provozu dosáhly děsivé úrovně. Obyvatelé, kteří používají své osobní vozy pro každodenní dojíždění v Istanbulu, obětují v provozu téměř šest dní v měsíci,“ uvedl jeden z vědců studie Serkan Gürsoy.

I přes přetrvávající dopravní problémy došlo v posledních letech také k určitému pozitivnímu vývoji. Zpráva z roku 2019 odhalila, že investice istanbulské metropolitní samosprávy (IBB) do dopravy a zavádění inteligentních řešení snížily dopravní zácpy o 6 %, a to i přes každoroční nárůst počtu obyvatel a počtu vozidel ve městě.

Podle údajů společnosti TomTom, který je považován za jednoho z předních světových poskytovatelů provozních dat, dopravní zácpy poklesly z 59 % v roce 2017 na 53 % v roce 2018. Díky probíhajícím projektům železničního systému IBB se předpokládá, že dopravní zácpy budou v příštích letech dále zmírněny.

Zdroj: Daily Sabah
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Istanbulu.

Pravidelné novinky e-mailem