Oceňovaná chilská firma řeší problémy s odsolováním vody

Dokáže to díky inovativnímu softwaru, který je k dispozici odsolovacím zařízením a jehož prostřednictvím je možné předpovídat události znečištění pobřeží.

Chile se potýká s nejhorším suchem za posledních deset let, a proto přišli Enzo García a Tomás Acuña s inovativním řešením tohoto problému. Jejich firma Bloom Alert je založena na technologii zlepšování procesů na odsolování mořské vody ve světě. Společnost už za svoji práci obdržela prestižní cenu „MIT Water Innovation Prize“. Společnost Bloom Alert byla založena v roce 2018 s myšlenkou udělat z Chile lídra v odsolování mořské vody v Latinské Americe.

Jedná se o inovativní software, který je k dispozici odsolovacím zařízením. Prostřednictvím tohoto softwaru je možné předpovídat události znečištění pobřeží, mezi které patří například ropné skvrny, vypouštění odpadních vody, nebezpečí tzv. „červeného přílivu“ a další možná ohrožení. Inovativní software přitáhl také světovou pozornost, když v květnu společnost získala cenu „MIT Water Innovation Prize“. Prestižní cena pochází z Massachusetts Insititute of Technology (MIT), který každoročně uděluje 35 tisíc USD začínajícím podnikatelům, jež rozvíjí inovativní řešení pro vodní průmysl.

Tuto cenu získali jako první latinskoamerický tým. Software analyzuje oceánografické informace dodávané satelity NASA a Evropské vesmírné agentury a doplňuje tato data o satelitní pozorování za posledních 20 let. Tento proces umožňuje společnosti Bloom Alert předvídat události pro provoz odsolovacích zařízení až 14 dní předem. Jako příklad uvádějí tvůrci společnosti své rodné město: Antofagastu, která v březnu 2011 čelila jedné z nejzávažnějších zdravotních krizí ve své historii poté, co selhání jedné z městských odsolovacích stanic způsobilo přerušení dodávky pitné vody pro 200 tisíc lidí na několik dní. Později bylo zjištěno, že přerušení bylo způsobeno tzv. „červeným přílivem“.

Společnost zároveň dokončila svůj pilotní projekt ve spolupráci s největším odsolovacím závodem v Latinské Americe, který se nachází v regionu Antofagasta a zajišťuje 20 % produkce odsolené vody v Chile. Aktuálně se snaží rozšířit tento obchodní model po celé Americe a Středním východě, kde se nachází velká část světových závodů na odsolování.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Chile.
Zdroj: Marca Chile
• Teritorium: Amerika | Chile | Zahraničí