Maďarští obchodníci používající online pokladny zajišťují platby kartou

Od 1. ledna 2021 v Maďarsku bude povinné zajistit možnost platby bankovní kartou u obchodníků s online pokladnou. Cílem je snížit počet plateb v hotovosti a zjednodušení plateb.

K zajištění elektronické platby zbývá jen několik měsíců. Již od ledna musí všichni obchodníci, kteří používají online pokladny, aktivovat řešení plateb kartou.

Desítky tisíc obchodníků a poskytovatelů služeb jsou povinni zajistit, aby od ledna příštího roku každý podnik s online pokladnou poskytoval svým zákazníkům možnost elektronické platby. Skupina OTP nabízí podnikům několik řešení, jak splnit zákonné požadavky. Upozorněním na své vlastní produkty OTP naznačuje, že dotčené osoby mohou požadovat POS terminál nebo používat mobilní aplikaci SimpleBusiness.

Epidemie koronaviru podpořila provoz bankovních karet, i když to na první pohled není patrné: podle nejnovějších údajů Maďarské národní banky se na jaře zastavila i předchozí dynamická expanze provozu nakupování kartou. Jelikož však výběry hotovosti ve druhém čtvrtletí oproti prvnímu prudce poklesly o téměř 14 procent, držitelé bankovních karet vydaných v Maďarsku utratili více peněz elektronicky než v hotovosti.

Vlastní údaje OTP banky také ukazují, že držitelé karet nakupovali během období zákazu vycházení méně často, ale za vyšší hodnotu. Ve skutečnosti, že k tomu mohlo dojít, hrálo hlavní roli riziko infekce. Vzhledem k epidemické situaci doporučila i Světová zdravotnická organizace bezhotovostní platby.

V Maďarsku bude nárůst bezhotovostních platebních metod způsoben skutečností, že podle rozhodnutí Národního shromáždění před několika měsíci, od 1. ledna 2021, musí všechny podniky používající online pokladny poskytovat svým zákazníkům možnost elektronické platby. Tato povinnost se vztahuje na téměř 60 000 obchodníků a poskytovatelů služeb, u kterých zákazníci dosud mohli platit pouze v hotovosti. 

Dnes je v Maďarsku v oběhu více než 9,5 milionu bankovních karet, z toho 8,8 milionu obyvatelských karet a zbývajících 700 000 služebních. Podle typu je 8,3 milionu debetních karet a 1,2 milionu kreditních karet, které mohou jejich držitelé použít u celkem více než 112 000 obchodníků.

Zdroj: www.napi.hu
Zpracoval kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade Budapest.

Pravidelné novinky e-mailem