Od příštího roku zavádí Ukrajina nulové clo na dovoz vína z EU

V roce 2021 zavede Ukrajina nulové clo na dovoz vína z Evropské unie v souladu se závazky země dle Dohody o asociaci s EU. Nulová sazba dovozního cla se má totiž uplatnit u řady komodit do sedmi let od podpisu ekonomické části Dohody. Aktuálně činí sazba dovozního cla na víno ze zemí EU 0,3–0,4 EUR/l.

Dovoz vína na místní trh dosáhl v loňském roce částky 146,7 mil. USD. Největším dodavatelem vína na ukrajinský trh je tradičně Itálie. Za šest měsíců letošního roku Ukrajina dovezla italské víno v hodnotě 20,7 mil. USD. Druhé místo patří Francii (10,5 mil. USD), třetí Německu (9,9 mil. USD). Dovoz vína z jiných zemí činí ve finančním vyjádření 26,7 mil. USD. České víno ukrajinský spotřebitel moc nezná, na žebříčku preferencí v tomto směru je spíše české pivo, becherovka a absint.  

Ukrajina je rovněž výrobcem a exportérem vína. Největším zahraničním trhem v roce 2019 se stal pro ukrajinské vinaře Kazachstán, kam byla dodána produkce v hodnotě 1,3 mil. USD. Dalším velkým trhem je Německo (1 mil. USD). V loňském roce vyvezla Ukrajina celkem víno v hodnotě 11,9 mil. USD. 

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Ukrajina.
Zdroj: https://agropolit.com/ 
• Témata: Zahraniční obchod
• Teritorium: Evropa | Ukrajina | Zahraničí