Od roku 2022 má v Itálii platit nová daň na cukr. Asociace se jí snaží zrušit

Opatření platné od roku 2022 by mohlo srazit celé odvětví zrovna v době, kdy se začíná oživovat. Ovlivnit by mělo také výrobu neslazených nápojů.

Evropský hon na kalorie by mohl mít nedozírné následky na italský nápojový průmysl. Giangiacomo Pierini, prezident italské asociace průmyslu nealkoholických nápojů Assobibe, má obavy z toho, že daň z cukru bude mít dopad na celý dodavatelský řetězec a ovlivní tudíž i nápoje bez cukru. Asociace proto podala žádost o zrušení a nebo alespoň odložení platnosti opatření, aby se mohla dostatečně zreformovat.

V loňském roce obrat odvětví poklesl o 10 %, a to především kvůli kolapsu spotřeby mimo domov o 40 % v porovnání s rokem 2019. Dalším faktorem bylo ochromení cestovního ruchu, který klesl o polovinu. Sektor horeca obecně v loňském roce ztratil přes 34 miliard EUR.

Daň na cukr by měla platit od začátku příštího roku a měla by být aplikována na nealkoholické nápoje obsahujících více než 25 gramů cukru na 1000 mililitrů. Uplatňována by měla být jednotná sazba 10 centů za litr, kterou výrobci prodávají za 40 centů, což odpovídá přibližně třem centům za 330 mililitrů.

Daň se nebude týkat pouze sladkých nápojů s cukrem, ale také bez cukru a nebo s přirozeně sladkou ovocnou šťávou. Problém je v tom, že výrobci nemají dostatek času na inovaci produktů a či reformulaci složení. Asociace odhaduje daňové zatížení 28 % na každý litr nealkoholického nápoje. Toto zvýšení by mělo vést k poklesu tržeb v řádu 16 procent. Dalším rizikem je zánik až 5000 pracovních míst.

V současném ekonomickém scénáři nejsou dle asociace potřeba žádné nové daně, ale podněty k usnadnění vnitřní poptávky, zejména spotřeby mimo domov. Italské společnosti navíc dosáhly za posledních deset let výrazných výsledků v oblasti snížení kalorií o 27 %. Dalším argumentem je, že v Itálii 99 % kalorií přijatých během dne pochází z jiných než nealkoholických nápojů, jejichž denní kalorický příjem je u dospělých méně než jedno procento a u dětí 0,6 procenta. Navíc v zemích, které již přijaly obdobná opatření, nadváha obyvatel stále roste.

Zdroj: Il Sole 24 Ore

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Itálie.
• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Evropa | Itálie | Zahraničí