Odhad růstu HDP v Brazílii pro tento rok je opět vylepšen

Byla publikována zpráva brazilské Centrální Banky (CB) o inflaci, jejíž součástí je také odhad HDP nebo vývoj platební bilance.

Brazilská Centrální Banka (CB) zpracovává výzkum „Focus“. Dotazuje se více než 100 finančních institucí a na základě odpovědí vydává odhad ekonomických veličin na následující období. V aktuálním vydání byl poupraven výhled ekonomiky již po čtvrté v tomto roce a opět pozitivním směrem. Růst HDP je odhadován ve výši 3,5 procenta.

V minulém roce, podle Mezinárodního Měnového Fondu (MMF), který publikoval data v minulém týdnu, poklesla brazilská ekonomika o 4,5 %, což znamenalo výrazné zlepšení oproti odhadovaným -9,1 % z poloviny minulého roku. Pro letošní rok MMF očekává růst 3,6 % a pro rok 2022 pak 2,6 %.

CB také publikovala odhady pro inflaci, vývoj měnového kurzu a platební bilance. Inflace je v tomto roce očekávána na úrovni 3,53 %, kurz brazilského realu vůči americkému dolaru ve výši 5 BRL na 1 USD na konci roku a platební bilance by měla skončit přebytkem 55 mld. USD.

Zpracoval kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade Brazílie. 
Zdroje: g1.globo.com, exame.com, imf.org
• Témata: Zahraniční obchod
• Teritorium: Amerika | Brazílie | Zahraničí