Ostravští výzkumníci se umístili druzí v AI soutěži pořádané japonským ministerstvem

Petr Hurtík a Martin Vajgl z Ústavu pro výzkum a aplikace fuzzy modelování Ostravské univerzity obsadili vynikající druhé místo v soutěži umělé inteligence organizované japonským Ministerstvem hospodářství, obchodu a průmyslu.

Zadání soutěže, do které zaslalo 695 různých řešení 305 soutěžících z celého světa, spočívalo ve vytvoření algoritmu schopného detekovat osobní auta a chodce v souboru videí nasnímaných palubní kamerou vozidla. Videa z datasetu vytvořeného přímo organizátory soutěže byla převážně nasnímána v ulicích Tokia a skýtala několik úskalí; vedle vysoké hustoty provozu a počtu chodců se soutěžící museli vypořádat např. i s podobností mezi dodávkami a japonskými kei cars. Zúčastněním týmům byla dále poskytnuta pouze část z tohoto datasetu a o finálním pořadí v soutěži rozhodovala až úspěšnost zaslaných algoritmů na kompletním vzorku dat.

Dle vlastních slov Petra Hurtíka a Martina Vajgla, hlavní motivací pro účast v soutěži byla příležitost vyzkoušet si aplikaci jejich týmem vyvinuté metody na praktickém problému a možnost získat nezávislé posouzení jejího potenciálu v mezinárodní konkurenci. Hurtíkův a Vajglův tým se skládal z pěti členů (pro porovnání tým, který se umístil na 3. místě je součásti tokijské výzkumné organizace Machine Learning Tokyo, jež sdružuje nad 5000 výzkumníků).

Základ jejich algoritmu byl tvořen výsledky společného výzkumu CEIT4I Ostravské univerzity a společnosti VARROC Lighting Systems, jenž se zaměřuje na vývoj metod umělé inteligence s možností aplikace v automobilovém průmyslu.

Již publikovaný a odborné veřejnosti volně dostupný algoritmus je možné vidět v akci na Youtube profilu Petra Hurtíka.

Zdroj: Magistrát města Ostravy, ČT
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade/CzechInvest v Tokiu
• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl | Software a ICT služby
• Teritorium: Japonsko