Oživení čínské ekonomiky přetrvává i v lednu a únoru 2022

Čínská ekonomika je v dobré kondici i během prvních dvou měsíců roku 2022. Podle údajů čínského statistického úřadu (NBS) vzrostla průmyslová výroba v tomto období v meziročním srovnání o 7,5 %.

Mluvčí NBS Fu Linghui přisoudil růst průmyslové výroby čtyřem faktorům, kterými jsou zlepšení dodávek energie, podpůrná politika pro klíčová odvětví na místní úrovni, silný export a spotřeba tažená svátky a významnými událostmi – čínským novým rokem a zimními olympijskými a paralympijskými hrami v Pekingu.

Ilustrační fotografie

Fu však varoval před tlaky na náklady, kterým čelí výrobci, protože ceny globálních komodit jsou kvůli geopolitickým konfliktům vysoce kolísavé. Růst cen v navázaných odvětvích bude mít nepříznivé dopady na fungování malých podniků a mikropodniků společně s nárůstem případů covidu-19 na některých místech Číny.

„Čínské maloobchodní tržby vzrostly v prvních dvou měsících letošního roku meziročně o 6,7 %. Prodeje se výrazně zvýšily díky růstu spotřeby během oslav lunárního nového roku a her v Pekingu 2022,“ řekl dále Fu.

Míra nezaměstnanosti v Číně v únoru činila 5,5 %, což představuje lehký nárůst z lednových 5,3 %. V prvních dvou měsících roku Čína podle NBS vytvořila 1,63 milionu nových pracovních míst ve městech.

„Celkově zůstalo tempo oživení v lednu až únoru relativně dobré, i když musíme uznat, že vnější prostředí je stále komplikované a čínská ekonomika čelí mnoha rizikům a výzvám,“ dodává Fu.

Čína si letos stanovila cíl hospodářského růstu kolem 5,5 %, potvrdil minulý týden premiér Li Keqiang. Ekonomika v roce 2021 vzrostla o 8,1 %.

Zpracoval tým pracovníků zahraničních kanceláří agentury CzechTrade v Číně (Peking).
Zdroj: CGTN

• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí