Panamská ekonomika vzrostla v první polovině letošního roku o 10 %

Hrubý domácí produkt Panamy se v první polovině roku 2021 zvýšil o 10 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2020, kdy byla ekonomika země částečně zasažená opatřeními na omezení šíření nákazy.

Po loňském poklesu o 17,9 % předpověděly mezinárodní organizace a agentury pro hodnocení rizik, že HDP Panamy v roce 2021 poroste mezi 8 % a 12 %. Úřady nyní informovaly, že mezi lednem a červnem tohoto roku dosáhlo HDP kumulativního růstu 10,0 %.

Ilustrační foto

V první polovině letošního roku pokles šíření nákazy a očkovací proces umožnil panamským orgánům omezit nebo odstranit omezení zavedená za účelem omezení pandemie, což pomáhá ekonomickým aktivitám zahájit proces obnovy. Ve druhém čtvrtletí tak dosáhl čtvrtletní hrubý domácí produkt částky 9 124,9 milionu dolarů, což představuje nárůst o 2 627,8 milionu ve srovnání se stejným čtvrtletím roku 2020.

Odvětví, která ve druhém čtvrtletí měla kladné výsledky, byla především stavebnictví, doprava a komunikace, vládní služby a zdravotnictví. Prosperovala také těžba dolů a lomů, přístavní provoz se také rozšířil v důsledku většího pohybu kontejnerů. Odvětví jako jsou hotelnictví, zpracovatelský průmysl, finanční zprostředkování, zemědělství a realitní a nájemní činnosti jsou podle oficiálních údajů nadále velmi tvrdě zasaženy.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexiko.
Zdroj: Eleconomista.net

• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Amerika | Panama | Zahraničí