Panamská vláda schválila pět nových zón volného obchodu

Nové zóny volného obchodu mají vygenerovat investice ve výši zhruba 22 milionů dolarů. Do regionu přinesou více než 10 000 pracovních míst.

Ve snaze přilákat zahraniční investice k reaktivaci ekonomiky zasažené pandemií koronaviru bylo schváleno pět nových zón volného obchodu. Zóny vzniknou v provinciích Panama, kde se nachází hlavní město, Chiriquí hraničící s Kostarikou a Herrera ve středu země.

Zóny se připojí ke stávající Colon Free Zone, která se nachází v blízkosti Panamského průplavu, což je největší oblast osvobozená od daně na kontinentu a jediná v zemi Střední Ameriky. Tyto oblasti se stanou důležitými zdroji hospodářského růstu ve zranitelných regionech země. Některé z těchto zón budou podpořené investicemi panamských podnikatelů, jiné zahraničními investicemi.

Tři z těchto nových bezplatných zón se budou zabývat agropodnikáním. „Agroindustrial de Panamá“ bude dosud největší svobodnou zónou v zemi a bude celoročně podporovat komerční zemědělskou produkci, s využitím konceptu vertikálního zemědělství. „Zona Franca Aristos“ přispěje k podpoře odvětví zemědělství a rybolovu, k vytvoření 1050 přímých pracovních míst a také k podpoře nového zvláštního režimu pro nadnárodní výrobní společnosti.

V zóně Panama Centro bude vytvořené centrum pro skladování zboží, výrobní a logistické činnosti. Ve městě Herrera bude v Pesé vybudována bezplatná zóna Las Cabras zaměřená na zemědělsko-průmyslové činnosti, vytvoření klastru produktivního řetězce, zpracování biomasy, nakládání s městským odpadem a jeho zpracováním jako zdroje energie. Pátá zóna v Chiriquí bude zaměřená na společnosti spojené s mezinárodním obchodem mířícím do Střední Ameriky a poskytne více než 1000 pracovních míst.

Zpracoval kolektiv pracovniků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexiko. 
Zdroj: 
www.eleconomista.net
• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Amerika | Panama | Zahraničí