Pandemie covidu-19 je v Kolumbii na ústupu

Počty nakažených v Kolumbii nadále klesají. Země ukončí takzvaný Národní očkovací plán, po kterém bude následovat nová fáze imunizačního programu. Také se chystají investice do zdravotnického systému.

Po lednovém vrcholu varianty Omicron, kdy bylo hlášeno až 30 500 nakažených denně, se vývoj pandemie nachází v nové a zdá se, že konečné fázi. Přestože se během posledních dvou let v zemi nakazilo více než 6 milionů lidí, z nichž více než 139 700 zemřelo, údaje za minulé týdny ukazují příznivější scénář.

Ilustrační fotografie

Jako hlavní příčinu pozitivního vývoje uvedl Germán Escobar Morales, náměstek ministra zdravotnictví, značný pokrok v dosažení kolektivní imunity, ke kterému došlo jak prostřednictvím kontaktu s virem především v poslední silné vlně nákazy, tak díky masivnímu očkování občanů. Již 68,6 % kolumbijské populace má za sebou kompletní vakcinační schéma. Podle ministerstva zdravotnictví bylo celkem aplikováno přes 81,4 milionu dávek očkování proti covid-19.

Na základě těchto příznivých čísel představil ministr zdravotnictví, Fernando Ruiz, novou fázi imunizačního plánu, ve kterém půjde zejména o začlenění vakcíny proti nemoci covid-19 do pravidelného očkovacího systému, tzv. Rozšířeného imunizačního programu (Programa Ampliado de Inmunizaciones, PAI).

Jihoameričané jsou posedlí krásou. Investují do ní navzdory krizi

Ačkoliv distribuce očkování již nebude masová, ministr v reakci na pochybnosti vyvolané novou fází upřesnil, že to nebude mít dopad na kvalitu vakcín. Navíc podle něj nepůjde o náhlou změnu, protože bude potřeba provést řadu dalších technicko‑věděckých kroků, aby očkovací proces fungoval dobře i nadále. Nejprve bude provedeno zmapování dávek, které jsou v zemi k dispozici. Podle toho se také ověří počty očkovaných.

Pandemie silně dolehla na nemocnice a zdravotnická střediska. V reakci na šíření nemoci se musel zdvojnásobit počet lůžek na jednotkách intenzivní péče. Ministerstvo financí uvádí v nejnovější aktualizaci tzv. Bílé knihy (zpráva monitorující Fond pro zmírnění následků mimořádných situací), že během let 2020 a 2021 bylo přidělen 43,8 miliardy pesos (přibližně 264 milionů CZK) na nouzovou zdravotní péči, na péči o zranitelné obyvatelstvo a na ochranu zaměstnanosti a hospodářské činnosti.

Místní vláda má také v úmyslu investovat 114 milionů dolarů do modernizace zdravotnického systému a vybudování nových nemocnic ve městech Apartadó Arauca, Puerto Carreño, Orito a Puerto Boyacá.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie.
Zdroj: colombia.as.com, portafolio.co, bnamericas.com

• Oblasti podnikání: Zdravotnická technika
• Teritorium: Amerika | Kolumbie | Zahraničí