Peru je nestabilnější jihoamerickou ekonomikou

Podle agentury Bloomberg Peru nahradilo Chile coby zemi s nejstabilnější ekonomikou v regionu.

Po aktualizaci indikátorů rizikovosti zemí v Latinské Americe a Karibiku vyhlásila agentura Bloomberg Peru za tu s nejpevnější a nejstabilnější ekonomikou.

Ilustrační fotografie

Země uzavřela poslední čtvrtletí roku 2021 s 56,28 body a nahradila tak na vrcholu žebříčku Chile s 52,79 body, a to i přesto, že ve třetím trimestru dosáhlo Peru pouhých 35,3 bodů.

Index agentury Bloomberg se opírá o tři klíčové parametry, tedy ekonomický, finanční a politický. Ty jsou pak hodnoceny ve vztahu k ostatním rozvinutým i rozvojovým státům. Hodnotí se body od 0 do 100, přičemž vyšší hodnoty poukazují na nižší rizikovost.

Chile předčilo Peru v politických parametrech, což se přisuzuje především krizi kvůli převratným změnám ve vládním kabinetu současného peruánského presidenta Pedra Castilla. Nejpozoruhodnějším ukazatelem v celkovém hodnocení však byl finanční parametr, kdy Peru vystřelilo z 21,03 na 80,72 bodu. Za to může Peru vděčit svým silným makroekonomickým základům za posledních 20 let, které se reflektují ve vysokých mezinárodních rezervách, nízkému veřejnému dluhu a fiskálnímu deficitu a menší rizikovosti země na regionální úrovni.

Za Peru a Chile následují v hodnocení Kolumbie (42,05 bodu), Argentina (40,56 bodu) a Panama (32,65 bodu).

Zdroj: El Comercio Perú
Zpracoval kolektiv zahraničníc kanceláře CzechTrade Peru.

• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Amerika | Peru | Zahraničí