Zdroj: CzechTrade

Pět leteckých společností požádalo o povolení k letu Moskva-Tbilisi-Moskva

„Ruská letecká společnost Azimuth dostala od 17. května povolení k provozování letů z Moskvy do Tbilisi,“ prohlásil Givi Davitašvili, šéf gruzínské agentury pro civilní letectví. Podle něj se bavíme o charterových letech.

Azimuth dostal povolení provozovat sedm letů týdně. Lety budou zahájeny ještě v květnu. Dne 10. května ruský prezident Vladimir Putin zrušil omezení letů do Gruzie, která platila od července 2019. Rozhodnutí Kremlu zrušit zákaz letecké dopravy s Gruzií a zároveň vízový režim gruzínská vláda přivítala, setkalo se však s krajním znepokojením prezidenta, opozice i západních partnerů. 

Ilustrační fotografie

Prodej vstupenek na Azimuth je již otevřen. V prodeji jsou dvě kategorie letenek: s 5 kg příručního zavazadla a 23 kg zavazadel – asi 20 675 rublů nebo asi 670 GEL za jednu cestu. V další kategorii 10 kg příruční zavazadlo a 23 kg odbavené zavazadlo jsou letenky 2,5x dražší. 

O povolení provozování přímých letů mezi Ruskem a Gruzií požádalo pět leteckých společností. Jsou mezi nimi čtyři ruští letečtí dopravci a gruzínská letecká společnost Georgian Airways.

ExportMag.cz: Exportní aliance? Staví vzorové chytré město, šíří slávu českého piva

Agentura pro civilní letectví uvádí, že rozhodnutí o každém povolení letů bude přijato po podrobném prostudování aktuálního stavu leteckých společností a jejich letadel ve vztahu k mezinárodním sankcím nebo omezením. Lety budou provozovány pouze nesankcionovanými společnostmi a letadly.

„Azimuth Airlines nejsou na černé listině Evropské unie,“ uvedla agentura v prohlášení. Již dříve bylo oznámeno, že Azimuth bude létat s letouny Superjet, protože patří ruským leasingovým společnostem a nepodléhají sankcím zakazujícím provoz na zahraničních letištích.

Asociace gruzínských letišť popřela zvěsti, že mezinárodní letiště Kutaisi odmítlo přijímat lety z Ruska. Ruské letecké společnosti, na které se nevztahují sankce, jsou připraveny přijmout všechna tři gruzínská mezinárodní letiště – v Tbilisi, Batumi a Kutaisi.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Gruzie.
Zdroj: News Georgia

• Oblasti podnikání: Cestovní ruch, volný čas | Služby
• Teritorium: Asie | Gruzie | Zahraničí

Doporučujeme