Polsko investuje do první vodíkové tankovací stanice v zemi

Laboratoř PGNiG plánuje získat novou akreditaci a jako první v Polsku kontrolovat čistotu vodíku.

Polský podnik Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podepsalo smlouvu na vybudování první tankovací stanice na vodík. PGNiG chce investovat 31 milionů zlotých do výzkumu celého procesu distribuce vodíku – od výroby plynu po jeho dodání zákazníkovi.

Stanice by měla být uvedena do provozu již v příštím roce ve varšavské části Wola. Cílem projektu je rozšíření nabídky služeb a navýšení prodeje plynného paliva. PGNiG také zkoumá možnosti skladování a transportu vodíku skrze distribuční sítě zemního plynu. Na pobočce společnosti v Odolanowie má být vybudována stanice, kde bude plyn vyráběn ještě k tomu ekologicky s pomocí elektřiny ze solárních panelů.

Laboratoř PGNiG (Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze) plánuje získat novou akreditaci a jako první v Polsku kontrolovat čistotu vodíku. Kromě toho bude i zkoumat alternativní paliva pro PGNiG, bude však umožněno zapojit se i externím společnostem.

Dnes je veřejně dostupných 330 stanic na vodík. Z toho 177 se nachází v Evropě, 178 v Asii, 74 jich najdeme v Severní Americe a zbytek v Malajsii a Saúdské Arábii. Dokonce i v České republice je plánováno otevření vodíkových stanic společností Unipetrol.

Vypracovala zahraniční kancelář CzechTrade Polsko, Ivo Šipl
Zdroje: https://www.wnp.pl/, https://moto.rp.pl/
• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl
• Teritorium: Polsko