PKN Orlen postaví v polském Płocku zařízení na výrobu oleje do biopaliv

Výsledný produkt by měl být součástí motorových olejů nebo leteckého paliva. Ročně by mohlo být vyprodukováno až 300 tis. tun oleje.

Polská společnost PKN Orlen reaguje na nově vydané předpisy Evropské komise a rozhodla se pro výstavbu zařízení na hydrogenaci rostlinných olejů v hodnotě přibližně 600 mln zlotých. Do provozu by mělo být zařízení uvedeno asi v polovině r. 2024.

Postavit by se měl ve výrobním závodě v Płocku.

Pro výrobu oleje do biopaliv by se měl zpracovávat řepkový olej, použitý kuchyňský olej či jejich směs. Výsledný produkt by měl být součástí motorových olejů nebo leteckého paliva. Ročně by mohlo být vyprodukováno až 300 tis. tun oleje.

V letošním roce vydala Evropská komise balíček návrhů pod názvem „Fit for 55“, jenž má za cíl revizi legislativy v oblasti klimatu, dopravy a energetiky. Cílem těchto návrhů je snížení emisí min. o 55 % do r. 2030.

Dopad to bude mj. i na leteckou dopravu. Byla vydána také nová směrnice o obnovitelných zdrojích tzv. RED II, která kromě jiného stanovuje zvýšení podílu obnovitelných zdrojů v energetickém mixu ze současných 32 % na 40 % do r. 2030.

Polská petrochemická společnost PKN ORLEN je největší ve Visegrádské skupině. Kromě Polska působí také v Česku, Německu a Litvě. Obrat společnosti je okolo 107 miliard zlotých. Má přes 20 tisíc zaměstnanců.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Polsko.
Zdroj: Bankier.pl, Rynek-lotniczy.pl
• Teritorium: Evropa | Polsko | Zahraničí