Platební morálka v Německu výrazně upadá

Německé firmy v odvětvích výrazně zasažených pandemií koronaviru se snaží svým zákazníkům vyjít vstříc skrze prodloužení platebních lhůt, nicméně tak přenáší velké riziko i na sebe samy.

24133421-web.jpgPočet
otevřených faktur u německých společností raketově vzrostl v důsledku koronavirové krize. Podle aktuálního platebního barometru od úvěrové pojišťovny Atradius v Německu více než každá druhá firma registruje opožděné platby v oblasti B2B obchodu, což je o 65 % více než tomu bylo před rokem. Dodavatelé tak poskytují svým zákazníkům mnohem delší dobu splatnosti.

Podle studie, u které bylo dotazováno 4000 společností z dvou desítek evropských zemích, jsou platební lhůty v Německu v současné době v průměru 92 dní.
Pro srovnání: před pandemií to bylo jen 22 dní. Nejhůře jsou na tom společnosti podnikající v dopravě, ocelářství a kovodělném průmyslu.Thomas Langen, regionální ředitel společnosti Atradius pro Německo, střední a východní Evropu, soudí, že se jedná o nebezpečný jev, kterým dané firmy ohrožují svoji vlastní existenci skrze nadměrné riziko pohledávek. 

Zdroj: Die Welt, 25. 11. 2020
Vypracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Düsseldorf
• Oblasti podnikání: Ostatní
• Teritorium: Německo