Pobrexitová budoucnost britského automobilového průmyslu je zachráněna

Import a export automobilů a dílů bude i dále pokračovat bez přidaných cel.

367740152-web.jpgBrexit představoval hrozbu pro britský automobilový průmysl, ale také pro evropské exportéry, kteří do Velké Británie dovážejí. Předvánoční jednání mezi Británií a EU a následné schválení nové dohody britským parlamentem však obávanou pohromu v souvislosti se zavedením cel odvrátilo. Britský automobilový průmysl jednotně vítá novou dohodu a důvod k radosti mají také současní a budoucí dodavatelé z Evropy.

Boris Johnson označil novou dohodu za velmi podobnou té, kterou má Evropská Unie v současnosti s Kanadou. Dohoda umožňuje dovážet zboží do Británie z EU bez přidaného cla, avšak také znamená nutnost zvýšené byrokracie na hranicích.

Představitelé britského automobilového průmyslu se opakovaně snažili o prosazení podobného znění nové obchodní smlouvy a nyní se shodují, že současná podoba obchodních vztahů je pro celý průmysl velmi pozitivním výsledkem.

Celých 85 procent všech automobilů vyrobených v Británii je určeno pro export a Evropská Unie je pro britské automobilky největším trhem. Pokud by došlo na tzv. no deal Brexit, Britské automobilové sdružení SMMT odhaduje celkové škody na 55 miliard liber v příštích pěti letech a průměrné zvýšení ceny auta zakoupeného na ostrovech o 2000 liber.

Ředitel SMMT Mike Hawes ve svém prohlášení uvedl, že nová dohoda je dobrým začátkem pro budoucí obchodní vztahy. Zdůraznil však také, že nyní je klíčové zaměřit se na hladký přechod k novým pravidlům a úředním povinnostem. Díky tomu, že dohoda byla schválena doslova za pět minut dvanáct, jsou zde stále signifikantní nejasnosti. Ty se týkají primárně pravidel původu zboží a synchronizace regulací. Britská vláda ujišťuje, že usilovně pracuje na tom, aby všechny firmy byly řádně informovány o nových pravidlech.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře Velká Británie. 
Zdroj: www.autocar.co.uk
• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl
• Teritorium: Velká Británie