Počet turistů do Turecka za první čtyři měsíce poklesl na polovinu

Počet turistů se za období leden až duben meziročně snížil na polovinu. V dubnu dosáhl propad 99 %.

Turecko přivítalo v prvních čtyřech měsících roku 2020 téměř 4,3 milionu zahraničních návštěvníků, vloni to bylo 8,7 milionu. Nejnavštěvovanějším místem byl Istanbul, který zaznamenal 2,3 milionu návštěvníků ve sledovaném období. Na druhém místě skončilo původní hlavní město Osmanské říše Edirne v severozápadním Turecku, které hraničí jak s Bulharskem, tak i s Řeckem.

Nejvíce turistů přijelo z Bulharska, téměř 400 000 návštěvníků (9,4 %), následovaní návštěvníky z Němcka (8,4 %) a 329 670 Gruzínci (7,7 %). Důsledky proti koronavirových opatření se začaly vážně projevovat v polovině března, kdy vzešla v platnost omezení na vstup do země, postupná uzavírání letišť a státních hranic. Vzápětí se turistické aktivity v Turecka, stejně jako v jiných zemích, téměř zcela zastavily.

Dnes jsou hranice průjezdné pro kamionovou dopravu. Největší místní aerolinky plánují spustit vnitrostátní lety od 4. června, mezistátní se pak mají postupně spouštět od 10. června. 

Prognózy tureckému turistickému sektoru predikují, že by mohl přijít o několik jednotek miliard dolarů, kdy velmi záleží na spuštění hlavní turistické sezóny, která by měla brzy začínat. Loni sektor utržil rekordních 35 mld. amerických dolarů. 

Zdroj: Anadolu Agency
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Istanbulu.

Pravidelné novinky e-mailem